Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatuj si mě
Pěstování kaktusů a sukulentů - jak na to, výměna zkušeností a poznatků.

Téma: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů

Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 24. úno 2012 14:55 #11485

• jmusil
  • Administrator
  • Obdržená poděkování 2210
Rozkošné Kaktusy napsal:
Jo ty kytky byly mimo jiné prej přiotrávená zinkem...,

Ono i takové misky na semenáče z pozink plechu nejsou kdoví co, musí se natírat nebo každoročně přesazovat. Raději si dělám misky z hliníku ale to by bylo do jiného tématu ;)
Poslední úprava: 24. úno 2012 14:57 napsal jmusil.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Poděkovali: Rozkošné Kaktusy

Re: Hnojení 24. úno 2012 15:27 #11486

• Henry
  • Administrator
  • Obdržená poděkování 5876
Ono i takové misky na semenáče z pozink plechu nejsou kdoví co, musí se natírat nebo každoročně přesazovat. Raději si dělám misky z hliníku ale to by bylo do jiného tématu ;)
Ono ale hlinité ionty jsou taky fytotoxické :-) Do jaké míry se ale ty kovy uvolňují to netuším. Nepsalo se o tom někde v časopise? Pozinkované misky ale používá asi hodně kaktusářů. Raději o tom nebudu uvažovat :-)

Re: Hnojení 24. úno 2012 15:50 #11487

• Rozkošné Kaktusy
  • Avatar uživatele Rozkošné Kaktusy
  • TOP přispěvatel
  • Odklad nepřítel úspěchu
  • Obdržená poděkování 1656
Henry napsal:
Ono ale hlinité ionty jsou taky fytotoxické :-) Do jaké míry se ale ty kovy uvolňují to netuším. Nepsalo se o tom někde v časopise? Pozinkované misky ale používá asi hodně kaktusářů. Raději o tom nebudu uvažovat :-)

No ono pozink plech je a byl i dříve více méně dosažitelnej a i dobře se s ním dělá. Jen ten pozink dlouho nevydrží a je dobrý to natírat něčím odolným. Já měl tehdy akorát Latex a to dlouho nevydrželo. Hliník je špatnej i v kuchyni, má to negativní dopad na mozek a rozmnožovadla.Prej.Nejlepší by byl asi nějakej odolnej plast a nebo keramika. ta je sice hezká pro oko, ale dost těžká na přenášení.

Re: Hnojení 24. úno 2012 17:03 #11488

• miro
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 2143
No já jsem přešel na plastové šuplíky a kryty od zářivkových těles. Všechno je "smetiskové" zboží a dobré. Nejlepší jsou šuplíky z kancelářských stolů nebo z kuchyňských linek, co se za soc. montovali do paneláků. :silly:
Balkón už je zase na prádlo :(

Re: Hnojení 24. úno 2012 17:07 #11489

• Petr
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 3640
Je to mimo téma, ale já jsem byl párkrát na sběrném dvoře a dovolil jsem se vyrabovat staré ledničky. Pak jsem mu dal na pivo. Dají se tam najít dobré misky. Pokud jsou vyšší, snížím je na malé modelářské cirkulárce podle pravítka. Spíš se to taví než řeže, pok se to zabrousí a vyvrtají díry.
Poděkovali: miro

Re: Hnojení 24. úno 2012 17:36 #11491

• Jara
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 3098
Rozkošné Kaktusy napsal:
Henry napsal:

No ono pozink plech je a byl i dříve více méně dosažitelnej a i dobře se s ním dělá. Jen ten pozink dlouho nevydrží a je dobrý to natírat něčím odolným. Já měl tehdy akorát Latex a to dlouho nevydrželo. Hliník je špatnej i v kuchyni, má to negativní dopad na mozek a rozmnožovadla.Prej.Nejlepší by byl asi nějakej odolnej plast a nebo keramika. ta je sice hezká pro oko, ale dost těžká na přenášení.
Tak vás diskutující dámy a pánové zdravím.Pozink požívám jako vany pro dosp.rostliny a mísy pro přepíchání semenáčku.Na samotný výsev to nemám vyzkoušené.Existuje ovšem tzv.potravinářský(bílý)plech a ten by mohl na takovéto misky sloužit.Dřív se z tohoto plechu dělaly formy na cukroví.
Poslední úprava: 24. úno 2012 17:37 napsal Jara.
Poděkovali: belinda

Re: Hnojení 24. úno 2012 17:41 #11492

• varček
  • Velmi aktivní přispěvatel
  • Obdržená poděkování 1176
Mysím, že potravinársky biely plech je pocínovaný, ten bych tiež nepoužíval.
Miroslav Varček hľadač krásy

Re: Hnojení 24. úno 2012 19:42 #11497

• jmusil
  • Administrator
Jsem si dovolil mírně odklonit diskuzi do nového tématu neb s původním již neměla pranic společného.
Navíc si jsem zcela jist , že toto téma může být zajímavé samo o sobě.
Tak jen doufám, že jsem nepřehlédl téma tomuto podobné a nepřilil do ohně diskuzi na téma přehlednosti jednotlivých témat :lol: :lol:
Poděkovali: Filip Jelínek, Petr

Re: Hnojení 24. úno 2012 19:54 #11499

• Petr
  • TOP přispěvatel
Děkuji, už jsem chtěl napsat návrh na přemístění do pomůcek.

Re: Hnojení 24. úno 2012 20:24 #11500

• libryb
  • Vážený přispěvatel
  • hlavně Thelocactus a Lobivia
  • Obdržená poděkování 2611
Na semenáčky používám plastové podmisky, stačí vyvrtat díry.

Re: Hnojení 24. úno 2012 22:42 #11510

• jmusil
  • Administrator
Jo podmisky jsou dobrý, nejlepši jsou tyto, jsou rovný , velikost 15x40x3cm
Ale na větší kytky to už chce plech a trochu hlubší

Re: Hnojení 25. úno 2012 05:19 #11513

• Artur
  • Obdržená poděkování 1156
jmusil napsal:
Jo podmisky jsou dobrý, nejlepši jsou tyto, jsou rovný , velikost 15x40x3cm
Ale na větší kytky to už chce plech a trochu hlubší

Mi to nedá a zeptám se...nejsou tyhle pomisky moc mělký? Kolik mají hloubku? Kam "skládají" v sezóně (když už řádně zakoření) kytky kořeny? A co pro tebe znamená "menší kytky" pro sázení do těchto misek?
...já na přesazování semenáčů s kořeny zhruba do pěti cm přesazuju společně do průhledných misek, ve kterých prodávají např. mleté a jiné maso (vyvrtám dírky pro odtok vody), ale musí se určitě co dva roky měnit...jó měkkej plast na slunci toho moc nevydrží...ale zase přesazení neuškodí...
Poslední úprava: 25. úno 2012 05:22 napsal Artur.

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 07:55 #11516

• Ladis Astr
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 1491
:whistle:
Čas strávený mezi kaktusy se nepočítá do délky života :)
Poslední úprava: 06. čec 2015 18:28 napsal Ladis Astr.

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 08:33 #11518

• Míla
  • Obdržená poděkování 1392
V Plastkonu vyrábějí i vyšší podmisky 5 cm - www.plastkon.cz/plastove-vyrobky/cs/mdl/info/miska-extra-flor

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 09:16 #11520

• Petr
  • TOP přispěvatel
Koukal jsem v květinářstvích a marketech na podmisky, ale zdají se mi málo hluboké. Jak jsem psal předtím rabuji ledničky ve sběrných dvorech nebo u popelnic. Používám převážně plast. Hodí se menší z krabiček ve dveřích i velké zasouvací. Do průhledných zasouvacích dávám i na výstavu. Jedná se většinou o staré lednice Calex. Ty velké jsou kónické a dají se do sebe naskládat. Mám i nějaké transparentní kryty ze starých gramofonů a magnetofonů. Beru všechno co se hodí. Ty velké neupravuji. Používám je jako mísy. Ostatní jak jsem již uvedl snižuji na malé cirkulárce s jemnými zuby kotouče (samodělo) na výšku 4 cm (vnější). Na fotkách je vidět použití. Malé semenáče přesazuji postupně do větších misek a pak do květináčků do mís. Na foto jsou včera přesazené asterias ze stejně vysokých misek (tlačili se). Kořínky většinou až na dno to je cca 35 mm, takže si myslím, že je to optimální výška, dobře se to udržuje a je to prakticky zadarmo. Kdo se stydí, může se maskovat, ale stejně si spousta lidí o nás kaktusářích, sběratelích motýlů, známek, pivních tácků a jinak postižených myslí, že jsme tak trochu blázni, takže není co zkazit.

Poděkovali: belinda, jonathane

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 09:33 #11523

• Rozkošné Kaktusy
  • TOP přispěvatel
Dík Filipe. Bývaly dobré misky co měli amatérští fofografové na máčení fotek, jenomže, od tý doby co jsou fotolaby a digitály, kdo by se s tím doma patlal a tak zmizely prodejny potřeb a s nimi i misky. To co se prodává v domácích potřebách pro kuchyň je často příliš drahé.Na namáčení taky byly dobré kryty od velkoplošných zářivkových těles.Teda pokud byl levný zdroj.

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 09:49 #11524

• Rozkošné Kaktusy
  • TOP přispěvatel
Míla napsal:
V Plastkonu vyrábějí i vyšší podmisky 5 cm - www.plastkon.cz/plastove-vyrobky/cs/mdl/info/miska-extra-flor
Ty misky vypadaj celkem dobře, ale nikde jsem nenašel cenu. No asi taky půjdu na smeťák
Poděkovali: Petr

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 13:31 #11527

• Míla
  • Obdržená poděkování 1392
Rozkošné Kaktusy napsal:
Míla napsal:
Ty misky vypadaj celkem dobře, ale nikde jsem nenašel cenu. No asi taky půjdu na smeťák
Miska extra-flor 40x20x5 cm, 2.jakost stojí kolem 20 Kč. Zašlou více kusů i na dobírku. Vyřizuje to paní Šulová – je v kontaktech.
Poslední úprava: 25. úno 2012 13:34 napsal Míla.

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 15:28 #11529

• Rozkošné Kaktusy
  • TOP přispěvatel
No to nezbývá než poděkovat. V pondělí se pokusím dovolat, pokude by to tak bylo, tak by to bylo levnější než to nechat dělat z pozinku. Chudák paní Šulová, myslím, že jí bude teď pár dní zvonit furt telefon.Dík

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 15:53 #11531

• Henry
  • Administrator
  • Obdržená poděkování 5876
Já jsem nakoupil v Ikei rovné plastové víka od krabic 60 x 40 cm nebo 30 x 20. Nemám sice pořádnou fotku, ale na téhle je to snad trochu vidět.
Jinak (jak už tady někde cykas psal) dobré jsou i stohovací kartány. Nevíte někdo jestli se dají koupit levněji než na této stránce?
www.plastyurbanek.cz/stohovaci-kartan-44x28x8cm-p-1391.html

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 16:56 #11538

• miro
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 2143
No a sme u toho - do čeho. A tu je nejlepší KARTÁN z Chuchelné. Používáme už mnoho desítek let (tak dlouho je tento vynález pro Logistiku v oběhu) kaktusari.eu/phpbb/viewtopic.php?f=28&t=1699 Navíc cena je super a ne jako od překupníka, a když to vezmete jako klub i s dopravou - dodávkou, no bomba.
Balkón už je zase na prádlo :(
Poslední úprava: 25. úno 2012 16:57 napsal miro.

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 19:55 #11548

• libryb
  • Vážený přispěvatel
Čím větší podmiska, tím i hlubší! Tato je 40x40 a je hluboká 6cm což je dost. Ta zelená je nějaká miska myslím z OBI?

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 20:00 #11549

• libryb
  • Vážený přispěvatel
Dneska jsem viděl v Tescu prodávet formy na pečení z plechu v různých velikostech, mohly bejt hluboký tak 7cm a stály snad 25Kč asi 40x30!

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 20:04 #11550

• lindsei
  • Obdržená poděkování 490
Tady jsem taky něco našel,ale asi to bude vše z toho měkčeného plastu..

eshop.pasic.cz/plasty-vysevni-pestebni-misky-katskup20110.php

Re: Hnojení 25. úno 2012 20:33 #11553

• jmusil
  • Administrator
Artur napsal:
Mi to nedá a zeptám se...nejsou tyhle pomisky moc mělký? Kolik mají hloubku? Kam "skládají" v sezóně (když už řádně zakoření) kytky kořeny? A co pro tebe znamená "menší kytky" pro sázení do těchto misek?
...já na přesazování semenáčů s kořeny zhruba do pěti cm přesazuju společně do průhledných misek, ve kterých prodávají např. mleté a jiné maso (vyvrtám dírky pro odtok vody), ale musí se určitě co dva roky měnit...jó měkkej plast na slunci toho moc nevydrží...ale zase přesazení neuškodí...

Misky jsou vysoké jako od nanukových dortů , dříve jsem v nich pěstoval semenáče, tj ty cca 3cm.
na semenáče po přepykýrování do cca 2 -3cm je výška ideální. U rostlin s řepovitými kořeny samozřejmě může postupně dojít trochu k vybulení, ale alespoˇn si řeknou kytky o přesazení do hlubšího ;)
Poděkovali: Artur, Petr

Re: Hnojení 25. úno 2012 20:39 #11554

• jmusil
  • Administrator
Těch platů se dá najít asi spousty, obvykle mě ale odradí , že to má různě velký okraje, a tím to zabírá spousty místa kytičkám. :sick:
Oni tím nahrazují tuhost misky , aby to odlehčili spotřebovali méně plastu. :evil:

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 20:46 #11556

• jmusil
  • Administrator
Petr napsal:
Koukal jsem v květinářstvích a marketech na podmisky, ale zdají se mi málo hluboké. Jak jsem psal předtím rabuji ledničky ve sběrných dvorech nebo u popelnic. Používám převážně plast. Hodí se menší z krabiček ve dveřích i velké zasouvací. Do průhledných zasouvacích dávám i na výstavu. Jedná se většinou o staré lednice Calex. Ty velké jsou kónické a dají se do sebe naskládat. Mám i nějaké transparentní kryty ze starých gramofonů a magnetofonů. Beru všechno co se hodí. Ty velké neupravuji. Používám je jako mísy. Ostatní jak jsem již uvedl snižuji na malé cirkulárce s jemnými zuby kotouče (samodělo) na výšku 4 cm (vnější). Na fotkách je vidět použití. Malé semenáče přesazuji postupně do větších misek a pak do květináčků do mís. Na foto jsou včera přesazené asterias ze stejně vysokých misek (tlačili se). Kořínky většinou až na dno to je cca 35 mm, takže si myslím, že je to optimální výška, dobře se to udržuje a je to prakticky zadarmo. Kdo se stydí, může se maskovat, ale stejně si spousta lidí o nás kaktusářích, sběratelích motýlů, známek, pivních tácků a jinak postižených myslí, že jsme tak trochu blázni, takže není co zkazit.

Tak to musíš mít krásnou sbírku misek a hlavolam, jak to efektině poskládat k sobě :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Ale proč ne, kromě těch průhledných...když jsem to dával do nanukáčů, používal jsem i víčka a když to nebylo naskládané těsně vedle sebe, bujely tam řasy :sick:

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 21:39 #11559

• Petr
  • TOP přispěvatel
jmusil napsal:
Tak to musíš mít krásnou sbírku misek a hlavolam, jak to efektině poskládat k sobě :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Ale proč ne, kromě těch průhledných...když jsem to dával do nanukáčů, používal jsem i víčka a když to nebylo naskládané těsně vedle sebe, bujely tam řasy :sick:

Není to až takový problém. Když se na „smeťáku“ již orientuji, tak beru určité výrobce ledniček a pak jsou stejné a pasují k sobě. Je pravda, že je trochu problém u transparentních s řasou, ale při postupu namočit, nechat absolutně vyschnout, namočit … to nevadí. Neroste to víc než na povrchu. Moje zkušenost je i to, že při prvním pikýrování dávám navrch slabou vrstvu písku. Na výsev používám měkké „Pavlíček“ s květináčky, pak to jede ven bez víček. Co nevydrží, má smůlu. Stejně nevím co s tím. Množím pro radost, že to vyjde. Měl jsem semena gruzonů s Palmitos Park z Kanárů a pytlík z téže dominace z prodejny. Zasel jsem. Kradené vyšly skoro všechny (přes 1000), koupené 2 ks, za absolutně stejných podmínek. Pěstuji je tak, aby co nejvíc odešlo. Už jsem na cca 300 ks a doufám, že to ještě zredukuju. Kdo to kradl neprozradím, chtěli mi udělat radost, ale nějak se to nepovedlo. Píšu to s vědomím, že sem nechodí. Ale zpět. Bez kultivátoru klíčí na jižním okně. Protože to je doma, kde je spousta kytek manželky a taky škůdců a plísní před otevřením přesun, do práce, kde nikdo nic nepěstuje. Pak otevření a snažte se. To znamená, že v miskách to už nepřikrývám a řasy a ost. nejsou teda kromě výše uvedeného, kdy se snaží po stranách v transparentních (průhledných) miskách.
Poslední úprava: 26. úno 2012 09:05 napsal Filip Jelínek.
Poděkovali: jonathane

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 25. úno 2012 21:40 #11560

• Petr
  • TOP přispěvatel
citace se nepovedla. A ještě doplněk: ty "moje" preferuji také proto, že jsou dostatečně tuhé a nejsou pro zajištění tuhosti s různými okraji, které zbytečně zabírají místo.
Poslední úprava: 25. úno 2012 21:54 napsal Petr.

Re: Nádoby na pěstování kaktusů a sukulentů 26. úno 2012 08:03 #11571

• cykas
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 3078
Petře, nechci se tě nějak dotknout, ale ta sbírka by měla plnit i nějaké estetické hledisko (jednotné květináše, misky, ...)
Nevím, jestli jsou části ledniček a gramofonů to pravé :evil:
Vygenerováno za 0.314 sekund