Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatuj si mě
Vše o kaktusech - pěstování, systematika, množení, aranžování a v neposlední řadě obdivování....

Téma: Sulcorebutia

Re: Sulcorebutia 31. kvě 2011 14:20 #3114

• Jena
  • Aktivní přispěvatel
  • Obdržená poděkování 392

bylo by škoda ji sem nedat pěkně rozkvetlou toto je ale S. WK 986, výše je číslo Horáčkovo.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Sulcorebutia 31. kvě 2011 17:28 #3116

• ILPAZK
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 435
Sulcorebutia rauschii je pro mě symbolem životaschopnosti kaktusů vůbec. Vysel jsem ji v roce 2005 ze semínek od pana Ječmínka. Na jaře 2008 malý semenáček na provizorním stanovišti okousal slimák, zbyly jen základy stonku a kořeny. Do konce roku nádherně obrazila a letos prvně vykvetla.

Pavel

Re: Sulcorebutia 04. čen 2011 18:30 #3227

• ILPAZK
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 435
Tuhle nádheru jsem vysel v roce 2005 pod názvem Sulcorebutia canigueralii, SE 0117, Bolívie - Chuquisaca - Oropeza - Sucre, 2400 m:

Pavel

Re: Sulcorebutia 19. pro 2011 20:54 #8489

• Sclerák
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 4488
Také mám rád sulkorebutie. V r. 2006 jsem jich několik druhů vysel, po vyklíčení hned naroboval a v r. 2007 již kvetly na některých fotkách jsou ale i starší rostliny. Tak Vám jich tu pár ukáži.
Sulkorebutia glomerispina KK 1769

Sulkorebutia tuberculosa

Sulkorebutia verticilantha v. aureiflora WR 479

sulkorebutia losenickyana WR 477

sulkorebutia breviflora

Re: Sulcorebutia 19. pro 2011 21:03 #8492

• Sclerák
  • Vážený přispěvatel
Sulkorebutia langerii HS 240

Sulkorebutia rauschii

ještě jednou rauschii

Suklorebutia frankyana

ještě frankyana

Sulkorebutia kamiensis

Re: Sulcorebutia 19. pro 2011 21:09 #8494

• Sclerák
  • Vážený přispěvatel
Sulkorebutia siwingana LH 1083

sul. swobodae HS 279

sul. xanthoatha

sul. crispata PHA 699

sul. albissima

sul. flavispina

Re: Sulcorebutia 19. pro 2011 21:15 #8497

• Sclerák
  • Vážený přispěvatel
Sulkorebutia uebelmanniana

sul. oenantha

sul. purpurea HS 26

sul. cylindrica HS 44

sul. gerosenilis

sul. mojoconensis v. naunasensis PHA 505

Re: Sulcorebutia 26. pro 2011 20:01 #8633

• Sclerák
  • Vážený přispěvatel
Testování mrazuvzdornosti sulek. Vloni jsem nechal ve studeném skleníku 2 sulky jak si poradí
s přezmováním bez topení. Jednalo se o sulkoreb. rauschi a sp. n. HS 191a (kamiensis?).
Obě přezimovaly bez problému a tak uvidíme co přinese letošní zima

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 07:24 #8636

• Jara
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 2876
Zajímá mně co všechny vede k roubování sulek.Vždyť samy dobře rostou na vlast.kořenech.Ke všemu naroubované odnožují už jako malí prcci.

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 07:47 #8637

• Aleš
  • Čtenář
  • Obdržená poděkování 19
Souhlas, roubování jako takové u sulek netřeba. Kdosi kdesi psal, že takhle na těch nohách se z toho ale líp obírají semínka, který jsou jinak v semeníkách dole u země či téměř pod zemí. A to je asi fakt. Pokud jde o zakořeňování, nedělají mi problémy, několik týdnů a je to.

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 09:59 #8638

• Sclerák
  • Vážený přispěvatel
Aleš napsal:
Souhlas, roubování jako takové u sulek netřeba. Kdosi kdesi psal, že takhle na těch nohách se z toho ale líp obírají semínka, který jsou jinak v semeníkách dole u země či téměř pod zemí. A to je asi fakt. Pokud jde o zakořeňování, nedělají mi problémy, několik týdnů a je to.
Je to přesně tak, jak řekl Aleš. Je to hlavně proto, že sulky kvetou téměř u substrátu a semeníky se semeny se špatně vyndavají, kdežto z naroubované kytky po naklonění se semeník odstraní, aniž dojde ke ztrátě semen. Jinak souhlasím, že ze semen rostou dobře. Naroubovaný semenáč má tu výhodu, že kvete již druhý rok po naroubování.

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 10:29 #8640

• jvinar
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 899
Vždycky si raději pořídím odnož, než abych vyséval sulkorebucie. U odnože mám jistotu, že si domů nesu to co jsem chtěl. Hromadné kvetení sulek ve mě moc důvěry v čistotu druhu nebudí. Samozřejmě u semen z přírody bude situace lepší, ale stejně si raději zakořením odnož.

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 13:53 #8646

• Aleš
  • Čtenář
  • Obdržená poděkování 19
jvinar napsal:
Vždycky si raději pořídím odnož, než abych vyséval sulkorebucie. U odnože mám jistotu, že si domů nesu to co jsem chtěl. Hromadné kvetení sulek ve mě moc důvěry v čistotu druhu nebudí. Samozřejmě u semen z přírody bude situace lepší, ale stejně si raději zakořením odnož.

Jojo, tohle téma jsem probíral jednou i s panem Horáčkem, který má celý polopařeniště-poloskleník plnej sulek, jak to dělá, když sprašuje, aby měl čistý semena. A on povídal, že je to jednoduchý. Nesprašuje. To, co se prodává pak u Heřtuse, to jsou jeho napižlaný odnože. Navíc: I borec jako pan Šeda mi povídal, že klíčivost u sulek má 10%. Já je tolik nevysévám, ale mám to tak, že někdy toho vyleze až na 60%, dost často nic.

U Horáčků:

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 14:25 #8647

• lindsei
  • Velmi aktivní přispěvatel
  • Obdržená poděkování 490
Já už sulky vysévám pouze jen při přirozeném světle.S výsevem v kultivátoru,těchto rostlinek mám dost špatné zkušenosti :( Odnož je samozřejmě jistota,ale první květy vypěstovaných rostlinek ze semen,určitě kaktusáře potěší mnohem více,než květy z odnoží..Dnes jsem narazil na anglické fórum,kde je spousta fotek sulcorebutií.Takže kdo má v oblibě tento rod a nerozumí angličtině,tak ať se aspoň pokochá obrázkama :woohoo:

cactus-society.org.uk/foruma/viewtopic.php?f=1&t=153892&sid=7e031eb8b6bb756392cd421d3f5a1dc4
Poděkovali: Aleš

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 14:32 #8648

• lindsei
Ta poslední fotečka na té první stránce z toho fóra: hybrid canigueralii x rauschii,vypadá hodně zajímavě :whistle:

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 15:15 #8649

• miro
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 2141
No a právě to "odpižlávání a zakořeňování" má na příčinu často to, že máme plno květu a semínka žádná a nebo klíčivost mizerná. Protože, ruku na srdce, kdo má co od koho a odkud a to všechno má jaký původ --- no aby nakonec nebylo tak blbě, že všichni budou mít to samé, tedy geneticky. Proto je potřebné semena "udělat", vzít těch několik rostlin od rodu a druhu a odvést to k babičce na vesnici. Sesadit to do lavóru a strčit pod jabloň ať včeličky udělají své, a když jsou tam semínka, tak je nebrat ani do prstů ale jenom je tak jako pošťourat suchou špejlí ať popadají a vytrousí se na povrch a nechat osudu. Na jaře to znovu šoupnout pod jabloň, a těšit se na vlastní semenáčky. Potom bude materiál na další množení. Chce to trpělivost, protože nakoupit naroubované rostlinky z jedný bedny a čekat že udělám semínka, to nejde.
No a potom je tu ještě další véc. Kdo dostal do rukou "Sulcorebutien - kleinode aus Bolivien" od Willi Gertel a Wolfgagng Latin, vydání DKG (Němci), je mu jasné, že sulky mají velikánskou variační šíři a jednotlivé stanoviště jsou krásně odlišné. Tak že i při výběru toho materiálu na "semínka" je třeba nejdřív udělat výběr matečně-otcovského materiálu. Pokud to šimrá někdo hlava nehla, bez ohledu na stanovištní formu, nikdy nedostaneme pořádný materiál a když potom vidíte Sulcorebutia rauschii G 263/F1 a vedle G 264/6 a hned vedle HJ 976/20, je vám jasné že tohle chce specializaci a věnovat se sulkám a hlavně materiál z terénu.

A k tomu klíčení, ono vůbec nejkrásnější a nejzdravější semenáčky jsou stejně ty, co jsme náhodou našli při ukládání rostlinek na zimu. A jestli nakonec neděláme jako kaktusáři někde generální chybu v našich postupech, že nám to tak blbě klíčí, jestli to nechce přečkat zimu v plodech a potom jenom vyplavením vodou, jestli to nechce v těch plodech tak trochu šmrncnou mrazíkem, jestli to v těch plodech ..... no to nevíme, nebo víme? Zatím máme postup sebrat-vyčistit-výsev nebo uložit ...... ale co když to je jinač. Co když v tý Bolíviu lítá noční motýl, který ty semínka počůrá a potom to roste, ale zatím jsme toho motýla nikdo nenačapal při tom chca ... pardón, čůrání :) :)
Balkón už je zase na prádlo :(
Poslední úprava: 27. pro 2011 15:17 napsal miro.

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 15:35 #8650

• Jara
  • TOP přispěvatel
lindsei napsal:
Já už sulky vysévám pouze jen při přirozeném světle.S výsevem v kultivátoru,těchto rostlinek mám dost špatné zkušenosti :( Odnož je samozřejmě jistota,ale první květy vypěstovaných rostlinek ze semen,určitě kaktusáře potěší mnohem více,než květy z odnoží..Dnes jsem narazil na anglické fórum,kde je spousta fotek sulcorebutií.Takže kdo má v oblibě tento rod a nerozumí angličtině,tak ať se aspoň pokochá obrázkama :woohoo:

cactus-society.org.uk/foruma/viewtopic.php?f=1&t=153892&sid=7e031eb8b6bb756392cd421d3f5a1dc4
Myslím,že i těch pár co Ti vyklíčí bude stačit.Na výstavě jsem dal do prodeje 5 druhů po 10 ks a stejný počet jsem vezl domů.Zájem nulový.

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 16:41 #8651

• lindsei
Je fakt,že jsem letos na zamykání sezóny v Chrudimi u jednoho kaktusare sulky nakupoval,měl tam ze všech prodejců největší výběr,těchto rostlin,jméno bohužel nevím! a docela jsem se divil,že mám kolem sebe tolik prostoru a času při výběru,když je všude okolo tolik lidí.Jestli to není tím,že jsou sulky pořád ještě trochu v ceně,ono i nákup semen vyjde na pěknej balík ;)

Jara napsal:
Myslím,že i těch pár co Ti vyklíčí bude stačit.Na výstavě jsem dal do prodeje 5 druhů po 10 ks a stejný počet jsem vezl domů.Zájem nulový.

Za kolik jsi je prosím tě prodával :)

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 17:05 #8652

• Jara
  • TOP přispěvatel
lindsei napsal:
Je fakt,že jsem letos na zamykání sezóny v Chrudimi u jednoho kaktusare sulky nakupoval,měl tam ze všech prodejců největší výběr,těchto rostlin,jméno bohužel nevím! a docela jsem se divil,že mám kolem sebe tolik prostoru a času při výběru,když je všude okolo tolik lidí.Jestli to není tím,že jsou sulky pořád ještě trochu v ceně,ono i nákup semen vyjde na pěknej balík ;)

Jara napsal:

Za kolik jsi je prosím tě prodával :)
Byly to asi 1-1,5 cm průměr a byly po 15 Kč.Když se neprodaly tak jsem je později rozdal a tak to budu dělat se všemi přebytky.Kdo se s tím má na zimu opatrovat.

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 17:50 #8653

• Sclerák
  • Vážený přispěvatel
Já osobně sulky vysévám koncem jara rovnou do květináčů, které udržuji vlhké a klíčí to docela
dobře žádné moření semen, pouze sterilní substrát, dostatek proudícího vzduchu. Co se týče čistoty semen, tak nevětší problém vidím u rostlin pěstovných ve volné kultuře, bez ochrany
proti hmyzu. U mě jsou všechny větrací odvory zasítovány a tudíž nehrozí nežádoucí sprášení.

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 19:45 #8654

• Jena
  • Aktivní přispěvatel
  • Obdržená poděkování 392
Je zajímavý, jak se názory během let na pěstování těchto rostlin rozrůznily. Němci zásadně uznávají jen vegetativně množené klony a semenáče neuznávají a nepěstují je. Ostatní evropani včetně nás pěstují oboje a většinou si evidují u každé rostliny její původ. Vegetativně množené rostliny bývají 2x dražší i když si myslím, že jejich květuschopnost po delší době rapidně klesá o produkci semen ani nemluvím. Můj názor je že není nad mladý semenáč vypěstovaný z pečlivé izolovaných rostlin. Na obrázku je semenáč S. cantagalloensis VZ254

Re: Sulcorebutia 27. pro 2011 20:35 #8655

• Ross
  • Čtenář
  • Obdržená poděkování 1
lindsei napsal:

Pozdrav ze Skotska! Pokud někdo chtěl vyměnit řízky z mého Sulcorebutias v BCSS link, dejte mi prosím vědět :)

Omlouvám se, jak jsem si neumí česky, a je třeba použít nástroj Google překladu :unsure:
Poslední úprava: 27. pro 2011 21:28 napsal Filip Jelínek.

Re: Sulcorebutia 29. pro 2011 12:25 #8664

• jvinar
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 899
Ross napsal:

Pozdrav ze Skotska! Pokud někdo chtěl vyměnit řízky z mého Sulcorebutias v BCSS link, dejte mi prosím vědět :)

Omlouvám se, jak jsem si neumí česky, a je třeba použít nástroj Google překladu :unsure:

Hi Ross..please give me your e-mail or post adres on Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., or to private reports(Soukromé zprávy). Thanks You.

Re: Sulcorebutia 29. pro 2011 20:38 #8673

• Mamlas
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 5781
Hi Ross, nice to meet you. Do not hesitate to use English, very few Czech are not able to read it.
Poděkovali: miro

Re: Sulcorebutia 31. pro 2011 13:55 #8719

• miro
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 2141
Slovaks know Czech so well read in English.

P.S. Heleho Googla jak umí pracovat :) :) Je to tak správně?
Balkón už je zase na prádlo :(

Re: Sulcorebutia 31. pro 2011 16:19 #8724

• libryb
  • Vážený přispěvatel
  • hlavně Thelocactus a Lobivia
  • Obdržená poděkování 2535
Tuhle mám bez názvu, ale zas tak mi to nevadí! :)
Poděkovali: jeff

Re: Sulcorebutia 01. led 2012 15:06 #8741

• Kristian
  • Obdržená poděkování 1790
libryb napsal:
Tuhle mám bez názvu, ale zas tak mi to nevadí! :)
Podľa mňa je Tvoja rastlina Sulcorebutia hoffmannii (S. krugeri v. hoffmannii, teraz vedená Gertelom a spol. ako S. steinbachii v. hoffmannii). V zbierkach sa vyskytuje ,,podobná rastlina" pod Knížeho názvom Sulcorebutia vanbaelii KK 1213 n.n. :

Sulcorebutia krugeri v. hoffmannii:

Mám aj veľmi peknú rastlinu, získanú pod názvom S. lepida WR 189. Po ,,dlhšom skúmaní" si myslím, že to je kravina a bude to niečo z okruhu Sulcorebutia steinbachii:

Inak Sulky sú moje favoritky, no často im zahýbam s Rebuckami :P S pozdravom Kristian ...a PF 2012.
Poslední úprava: 01. led 2012 15:07 napsal Kristian.
Poděkovali: jeff

Re: Sulcorebutia 01. led 2012 17:04 #8742

• libryb
  • Vážený přispěvatel
  • hlavně Thelocactus a Lobivia
  • Obdržená poděkování 2535
Dík, taky jsem si myslel, že by to mohla být vanbaelii.
Tady mám menesesii HS 210

Re: Sulcorebutia 01. led 2012 20:18 #8746

• stano
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 1878
súhlasím s kristiánom, mohla by to byt s. hoffamannii...ja mam rovnake rastliny, viac ako 20 rocne, v takomto veku uz rastu viac do vysky...

Re: Sulcorebutia 01. led 2012 23:18 #8752

• lindsei
Kristiáne k té tvojí rostlince S.lepida WR 189,bych si dovolil přiřadit tento název.Hádám podle květu a i to polní číslo skoro sedí :) S.tuberculato-chrysantha WR 191
Poděkovali: Kristian
Vygenerováno za 0.548 sekund