Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatuj si mě
Vše o kaktusech - pěstování, systematika, množení, aranžování a v neposlední řadě obdivování....

Téma: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité

Puna a spol 06. lis 2011 08:03 #6946

• varček
  • Velmi aktivní přispěvatel
  • Obdržená poděkování 1191
tiež som kedysi v Chrudimi neodolal a kúpil som si ich, tak mi robia radosť takýmito kvetmi.

Miroslav Varček hľadač krásy
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Poděkovali: Rado1, Jara, walda, Rozkošné Kaktusy, belinda, JanoTV

Puna a spol 06. lis 2011 08:53 #6948

• Rado1
  • Velmi aktivní přispěvatel
  • Obdržená poděkování 633
krásne kvety!:whistle:

Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 30. čen 2012 22:15 #18366

• Filip Jelínek
  • Administrator
  • Obdržená poděkování 5152
Tak jsem s hrůzou zjistil, že tu nemáme vlákno které se obecně věnuje drobným opunciím :S

Tož to musím u příležitosti kvetení jedný z mých asi airampoí :?: napravit. Nejsem, žádnej znalec, ale několik kousků si proklestilo cestu k mému srdéčku :cheer:

No neni to krása?
Poděkovali: Jara, walda, belinda

Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 01. čec 2012 11:44 #18377

• Mamlas
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 6263
Ale máme, myslím, že se jmenovalo Puna a spol.
Letos to kvetlo a kvete celkem dobře
Poslední úprava: 01. čec 2012 19:00 napsal Filip Jelínek.
Poděkovali: Filip Jelínek, walda, Rozkošné Kaktusy

Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 01. čec 2012 15:33 #18381

• Henry
  • Administrator
  • Obdržená poděkování 5952
Moc pěkný:!: Musím si taky nějaké sehnat.
Poděkovali: Rozkošné Kaktusy

Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 04. čec 2012 04:21 #18515

• Rozkošné Kaktusy
  • Avatar uživatele Rozkošné Kaktusy
  • TOP přispěvatel
  • Odklad nepřítel úspěchu
  • Obdržená poděkování 1662
Zdr Filipe, nejlíp by bylo to scuknout do jednoho vlákna, ať se to ad1 netříští a ad2 nezamořuje a ad 3 to bude ve finále přehlednější. Ti mám takovej dojem, že se v tom množství témat budem brzo ztrácet.Myslím, že je na čase to zjednodušit pro přehlednost.A téma kaktusy rozhodit na Severní Am, a Jižní Am. dělítkem je rovník. No a pak možná dle velkorodů.

Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 04. čec 2012 08:23 #18519

• miro
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 2143
Hele naučíš se to tu zvládat, je to dobrý a stejně by Filip musel imrvére něco pŕehazovat a to stejně potom naperdne pisáky a už psát nebudou. :angry:
Já například čtu jenom ty vlákna, které mě baví a teď si představ ten guláš. I tohle vlákno je dobře "naporcovaný" a máme štěstí, že to žije i na druhém fóru v Čechách a na Moravě a ba i ve Slezku. To dolší Slovenské fórum jaksi teď je na dovolené.
Všechno tohle bylo jako "nádstavba" klubových stránek pro klub. To že jsme si tu udělali kecpodnik je vlastně ve prospěch věci a jeno díky Plzeňákům, že nás ještě občas chápou a trpěj ve svým chlívku :)
Balkón už je zase na prádlo :(
Poděkovali: Maus

Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 04. čec 2012 08:49 #18520

• Maus
  • TOP přispěvatel
  • Věčný průserář a začátečník
  • Obdržená poděkování 859
Souhlas, podpis a hluboká úklona, každému, co mu patří....vyberte si.:cheer:
Poděkovali: belinda

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 04. čec 2012 17:47 #18531

• Filip Jelínek
  • Administrator
To vlákno s Punama sem přehlídl. Asi v tomhle případě dává smysl to spojit. Je to sice široká skupina, ale zas jich tolik mezi lidma neběhá, takže se přehlcení toho vlákna neobávám. Jsem zastáncem zlatý střední cesty v tomhle - ani drobení na atomy, ani slučování nesmyslný... B)

Mimochodem letos sem se tešil na Punu bonniae, ale totálně sem to prosral, takže mám ofoceno jen kupu poupat a kupu odkvetlých květů, dost mě to rozmrzelo teda...

Tenhle teden sem na dovolený a Corynopuntia moelleriana měla bestiálně nasazeno na květ, jestli to zas prosejřim, tak už fakt nevim.... :pinch:

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 05. čec 2012 16:00 #18572

• Mamlas
  • TOP přispěvatel
Tak letos poprvé vykvetla moje pravokořená Puna boniae. Je to zakořeněný článek té spodní.
Poděkovali: Filip Jelínek, Aleš, Henry, Jirka, walda, Rozkošné Kaktusy, belinda, JanoTV

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 07. čec 2012 18:13 #18645

• Jiri Kolarik
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 4072
Ano...je už pěkně rozšířená...

...pochází ze širšího okolí města Culpina a roste tam na mnoha lokalitách...květ je od skoro fialové po skoro žlutou...zatím tedy Puna...

2011 - dle IPNI (stav 16. květen 2012)
Cumulopuntia subterranea subsp. pulcherrima (Halda & Horáček) G.J.Charles - (Basionym: Tephrocactus pulcherrimus = Maihueniopsis subterranea subsp. pulcherrima)
In: Cactaceae Systematics Initiatives. Nummer 25, 2011, S. 16.
Poděkovali: Filip Jelínek, walda, Rozkošné Kaktusy

Re: Puna a spol 08. čec 2012 16:50 #18684

• Jiri Kolarik
  • Vážený přispěvatel
lindsei napsal:
Tak mám do sbírky novej přírůstek,mno jsem zvědav až se rozroste,kolik místa bude potřebovat,už teď má ty trny přes 10 cenťáků..

Tephrocactus glomeratus v.macrocentrus

...no, myslím si, že jde o zcela normální Tephrocactus aoracanthus...mají trny i 20cm...
Poděkovali: lindsei

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 15. čec 2012 20:52 #19026

• Sclerák
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 4564
Kdysi jsem od někoho dostal odnož tephrocactusu. Letos vykvetl a já nznám jméno.
Kdyby někdo znal budu rád. I tak mě květ překvapil.

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 16. čec 2012 16:46 #19071

• Mamlas
  • TOP přispěvatel
Tomuhle se většinou říká T. articulatus v. oligacanthus.
Letos docela pěkně kvetly Maihueniopsis, dříve Puna, subterranea. Květy jsou od žlutobílé po tmavě růžovou.

Poslední úprava: 16. čec 2012 19:49 napsal Filip Jelínek.
Poděkovali: Filip Jelínek, Henry, Rozkošné Kaktusy

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 16. čec 2012 20:46 #19102

• Filip Jelínek
  • Administrator
Filip Jelínek napsal:
Tenhle teden sem na dovolený a Corynopuntia moelleriana měla bestiálně nasazeno na květ, jestli to zas prosejřim, tak už fakt nevim.... :pinch:
Tak už o víkendu vykvetla...

Na focení moc počasí nebylo, ale co už člověk nadělá.. :unsure:
Poslední úprava: 16. čec 2012 20:47 napsal Filip Jelínek.
Poděkovali: Henry, Rozkošné Kaktusy

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 17. čec 2012 13:52 #19123

• Jiri Kolarik
  • Vážený přispěvatel
Sclerák - Tephrocactus articulatus
Mamlas - Milane - každý, kdo se tam na lokalitách pohyboval a všímal si, tak ví, že by skoro každá další lokalita musela mít nové jméno, nebo také by na jedné lokalitě klidně mohlo být jmen více...je děsně variabilní a lepší je jméno + lokalita...jenže se tu množí více-méně vegetativně a údaje o lokalitách u takového plevele, jako je T.articulatus prostě chybí...málo kdo má výsevy...no, mi po 2 letech vyklíčil T.articulatus od Aimogasta...mám asi 20 semenáčů, takže jsem vysel dalších asi 100 zrn (před 14 dny) a první klíčenec už leze...

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 11. srp 2012 21:18 #20266

• Mamlas
  • TOP přispěvatel
Taky se letos pěkně snažily Maihueniopsis mandragora. Sprašoval jsem, ale jen jeden plod na rostlině, když se opylí moc květů, kytky se vysílí a další sezonu málo kvetou.

Poděkovali: miro, Rozkošné Kaktusy

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 11. srp 2012 21:22 #20267

• Mamlas
  • TOP přispěvatel
Tyhle kytičky z Valle Chasquil považoval G. Charles taky za M. mandragora (on mu říká minuta) a já mu věřil, dokud mi letos prvně nevykvetly.

Porovnejte květy s předchozím příspěvkem.
Poslední úprava: 11. srp 2012 21:23 napsal Mamlas.
Poděkovali: miro, Rozkošné Kaktusy

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 12. srp 2012 17:01 #20302

• Jiri Kolarik
  • Vážený přispěvatel
No, ono to Milane asi nebude tak jednoduché...i toto tam roste, sice až na 3100m...

...ale i toto...na 2950m...

...ale stejné nejsou...letos mi kvetla celá řada kytek...to, co mám jako M.minuta nebo několik M.ovata?...
Poděkovali: Mamlas, Rozkošné Kaktusy

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 14. srp 2012 13:44 #20362

• Jiri Kolarik
  • Vážený přispěvatel
Pro doplnění ještě jak to vypadá v přírodě...

1. první kytka je asi nějvětší, co jsem tam na 3100m viděl...

odpovídá první kytce...má asi 50cm na délku

2. druhá je z lokality P.bonnieae...

má asi 30cm...

Byť jsou si podobné...ono je otázka, jak je přeci jen rozlišit...přesto - např. květy mají odlišné...první spíše podobný M.glomerata, byť kousek výše rostou M.glomerata (jak je známe třeba od Salinas Grandes), tedy od těchto kytek dosti odlišné...
Druhá má květy zase spíše podobné té M.mandragora...a jak jsem četl, máme v Evropě spíše ten modrý klon...jsou tam ale i zelené...
Poděkovali: Filip Jelínek, Mamlas, Rozkošné Kaktusy

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 18. srp 2012 07:23 #20462

• Jiri Kolarik
  • Vážený přispěvatel
Padlo tu jméno M.minuta - podobně jako M.ovata - je to "prastaré" jméno...a asi jediný dostupnější zdroj obrázků je třeba Backebergovo dílo...a protože už se dnes zabývá těmi okrajovými opunciovitými více lidí (zejm. v Německu), začínají se šířit...
Jsem k těmto jménům pro značnou variabilitu na lokalitách a pak i v kultuře dosti skeptický, nicméně známe-li lokalitu, je to asi nutné ponechat názor původního nálezce (a tím i určitele) na etiketě...tedy M.minuta HPT 193 ze známého zdroje...

..musím říci, že dnes nevidím příliš rozdílů mezi kytkami označenými jako M.ovata (původ MK) a touto M.minuta, přičemž si já pod M.ovata představuji ale něco jiného...(otázkou je pak rozdíl mezi M.darwinii a M.ovata...)...jenže - po čase i jedna ovata, co vypadá jako minuta začala dělat mnohem delší trny...typické pro ovata, jak ji vidím já...
Je pravda, že kytky musí bezpodminěčně narůst do větších rozměrů, aby se projevil jejich "charakter"...tedy hlavně kvetly...k tomu potřebují větší misky, často i hluboké...hm, a tady narážíme na možnosti každého z nás...jak nekvetou jsou to jenom hnusné malé opuncky...
Poděkovali: Rozkošné Kaktusy, DrTom

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 18. srp 2012 08:29 #20463

• Mamlas
  • TOP přispěvatel
Dík za cenná pozorování. Ještě k té M. ovata, původ MK: jsou to odnože ze semenáčků, co mi vyrostly ze semen sbíraných v sedle mezi Upsallata a Villavincenzo. V přírodě to byly docela malé trsy, které nejvíc připomínaly M. ovata jak je vyfocená v Tephrocactus und andere Feigenkakteen. Jenomže jak semenáčky ve sbírce sílí, stále více připomínají M. glomerata. Nikdy jsem je nezimoval doma, od r. 2006 všechny zimy v netopeném skleníku. Takže určení sběratelem na místě opravdu není nic spolehlivého a spíš považuju za špatné si to nepřiznat. Správné jméno se daleko snáz přiřadí ve sbírce, kde máme srovnání s referenčním materiálem ve stejných podmínkách.
I tvoje fotka dokládá, že M. minuta z Valle Casquil má úzké květy na rozdíl od M. mandragora z Qda dl Toro se široce az talížově rozevřenými květy. Co jsem nevěděl, že jsou tam taky M. glomerata.

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 18. srp 2012 13:01 #20471

• Jiri Kolarik
  • Vážený přispěvatel
No Milane...nevím, ale plné otevření květu na M.mandragora (Tvoje foto) nemusí být žádný určující znak...následující fotky jsou od Jardy Procházky fotografované na lokalitě M.mandragora u P.Tastil...

...bohužel jsem letos lokalitu nenašel...byl jsem jen kousek...

V tom sedle mezi Uspallata a Thermas de Vilavincencio jsem nebyl...snad příště...jestli máš nějaké nazbyt, tak bych je chtěl...

Jinak - také jsem nevěděl, že tam na 3100m roste i M.glomerata (roste tam C.boliviana, Denmoza, Soehrensia...) - vyfotil ji letos Lumír, který ten kopec vylezl...a poslal mi foto...
Poděkovali: Filip Jelínek

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 20. srp 2012 21:11 #20520

• Mamlas
  • TOP přispěvatel
Čím dál víc se přesvědčuju, že závěry z návštěvy na lokalitě bývají často předčasné a pro určení jsou daleko důležitější porovnání doma. Dokud neuvidíš květ takové Soehrensia bruchii brzo ráno, budeš si myslet, že je opravdu trubkovitý, jak je v popise. Ale ráno je otevřený skoro talířovitě. Zrovna tak u T. mandragora záleží na denní době.

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 21. srp 2012 07:51 #20530

• Jiri Kolarik
  • Vážený přispěvatel
Ale jistě Milane...záleží na více okolnostech...např. fouká-li vítr, květ se úplně nerozevře...a u nás až tak nefouká...ověem nelze zevšeobecňovat...třeba ten můj Theloc. SB 77 má květy vždy otevřené a okv.lístky úplně otočené dolů...tak mne napadá, že ho příště dám ven na vzduch..a bude-li foukat, tak uvidím, co květ udělá...

Jinak samozřejmě souhlasím, že je nutné jak pozorování na lokalitě, tak v kultuře, tam se ty rozdíly mohou jak zvýraznit, tak zmizet...problémem je, že velmi málo lidí tyto kytky pěstuje...

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 24. srp 2012 07:36 #20750

• Jiri Kolarik
  • Vážený přispěvatel
...teď jsem si uvědomil jednu nepřesnost...Milan napsal:" ...Ještě k té M. ovata, původ MK: jsou to odnože ze semenáčků, co mi vyrostly ze semen sbíraných v sedle mezi Upsallata a Villavincenzo. V přírodě to byly docela malé trsy, které nejvíc připomínaly M. ovata jak je vyfocená v Tephrocactus und andere Feigenkakteen.."
...odkazuje na moji větu:"... označenými jako M.ovata (původ MK) a touto M.minuta, přičemž si já pod M.ovata představuji ale něco jiného...(otázkou je pak rozdíl mezi M.darwinii a M.ovata..."...jenže já s tím MK měl na mysli Michaela Kiesslinga a ne Milana Kůrku...

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 01. zář 2012 22:40 #21204

• Mamlas
  • TOP přispěvatel
TAK TO SE MOC OMLOUVÁM ZA DOMÝŠLIVOST. Letos poprvé kvetla Maihueniopsis clavaroides pravokořená. Je od Josefa Buska a původně od Roberto Kieslinga, tak si jí moc považuju.
Poděkovali: Jiri Kolarik, Henry, walda, Rozkošné Kaktusy

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 03. zář 2012 14:04 #21241

• Jiri Kolarik
  • Vážený přispěvatel
Ale nééé Milane...to já jaksi neuvedl...no, tuto P.clavarioides mám také...tedy přesně tu stejného původu - on JB dal asi část MK (= tedy ne Milanovi...) a ten je namnožil...dle nějakých info by měly být z Paso Aqua Negra...
Kvetla mi také...

..je to loňský květ, letos jsem je přesadil a tak jen rostly. Mají fakt pěkné řepy a potřeba hlubokých květináčů u mne značně narostla...ty jsem pořídil také u MK - 11x11x20 a 15x15x20...

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 12. zář 2012 06:13 #21573

• Vladimír
  • Aktivní přispěvatel
  • Obdržená poděkování 63
Dobrý deň! Neviem či do tejto témy patrí aj rod Pteroccactus a Austroccactus. Mám Pteroccactus australis a Austroccactus hibernus, ktoré sú naštepené na mrazuvzdorné podložky. Nakoľko ešte u mňa neprezimovali rád by som sa oboznámil zo skúsenosťami s ich pestovaním. U mňa budú zimovať na balkóne pod strieškou, kde v zime nafúka na ne aj trocha snehu a dážď. Znesú našu zimmu?

Re: Tephrocactus, Puna, Airampoa, Maihueniopsis a další drobné opunciovité 12. zář 2012 06:56 #21574

• miro
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 2143
No asi takhle z mojeho pohledu. Ona naše zima je dost záludná a dopředu napsat "neboj, to zvládnou" není zrovna nejlepší. Po dva roky spokojeně rostli a na třetí zimu dostali pořádně na zadek, ale rozběhali to. Jenomže já je mám na svojich kořenech, teda spíš mají svojí kořenovou hlízu a když něco omrzlo, tak vrch. Na jaře zase udělali krásné vršky. Naroubované - aby nakonec neodešel vrch. Tak bych to moc nerisknul a raději je při nějakém tom -5°C zapakoval. No už jsem to dělával (je to dávno, tenkrát jsem v Brně na schůzce dostal krásné rostlinky od JRP) tak, že jsem vzal dřevěnou bednu, vnitřek obložil horkuodolným plastem, na kovové nožičky zvednul falešné dno - drátěný rošt a dolu dal žárovku, 15W (kde mrzne víc asi 25W), jednoduchý termost nastavil na -5°C a nahoru udělal okno z dvojitým sklem. Ale neutěsnil, aby to mohlo dýchat.
Balkón už je zase na prádlo :(
Vygenerováno za 0.306 sekund