Rod dostal jméno podle barvy plodů, latinsky coccineus znamená tmavě červený. Většina ze zhruba třicítky druhů roste v Africe, jeden druh pochází z teplých oblastí celého Starého Světa (Evropa, Asie, Afrika), odkud se rozšířil na americký kontinent. Encyklopedie uvádí, že dva druhy našly i své hospodářské využití: Coccinia grandis má jedlé výhony a plody, etiopská Coccinia abyssinica hlízy.

Malá část rostlin tohoto rodu z čeledi Cucurbitaceae dokáže dobře hospodařit s vodou, její zásobárny si vytvořila většinou pod zemí a v období většího přísunu vyhání nadzemní nesukulentní části, které jsou buď ovíjivé, nebo popínavé. Variabilní listy mohou být jednoduché či vykrajované. Rostliny vytvářejí zvlášť samčí a samiččí květy žluté, tmavě oranžové až hnědavé barvy (výjimečně i bílé).

Zřetelné kaudexy, kvůli kterým rostliny tohoto druhu pěstujeme, vytváří 5 druhů: C. adoensis, C. mildbraedii, C. rehmannii, C. sessilifolia, C. trilobata. První, druhý a poslední druh pochází z teplejších afrických oblastí (Etiopie, Ghana, Uganda, Malawi, Kongo, Tanzánie), z čehož se odvíjí jejich pěstování v teplejších částech pěstebních prostor. Naší zimu rostliny prospí bez vody, zatažené do kaudexu.

 

Coccinia trilobata rostlina

Obr. 1: Coccinia trilobata - rostlina.

 

Coccinia trilobata kvet

Obr. 2: Coccinia trilobata - květ.

 

Coccinia mildbraedii

Obr. 3: Coccinia mildbraedii.

 

Coccinia sessilifolia 2

Obr. 4: Coccinia sessilifolia.

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.