Agáve královská dělá čest svému jménu. Je to jedna z nejkrásnějších agáví pocházející z Mexika (státy Nuevo Leon, Coahuila a Durango). Myslím, že skoro každý kaktusář má nějakou malou či větší ve své sbírce. Rostlina se celý svůj život připravuje na to, až bude mít dost sil, patřičnou velikost a dostatek živin na to, aby vykvetla. Kvete velkým klasem, do kterého agávka dá veškerou sílu a energii. Po této své poslední akci rostlina umírá. Málokdy se stane, že se u agáve objeví dceřiná odnož. Myslím si, že v přírodě viktorky kvetou mezi desátým a dvacátým rokem. Ve sbírkách (v zajetí) se jejich život prodlužuje na spoustu let. Nemusí se to stát vůbec. Je velmi vzácné, když kaktusář vidí svoji viktorku kvést.

Jedna tato královna vykvetla letos v Rokycanech u pana doktora Jirky Vacovského (na fotografii). Rostlinu si Jirka pořídil kolem roku 1970 ve Starém Plzenci v zahradnictví pana Šimici. V dubnu letošního roku se objevilo poupě. V plném růstu klas rostl až 4 cm za den. Květenství dosáhlo výšky něco přes dva metry. Mnoho žlutých květů se vyvíjelo postupně odspoda nahoru.

Tuto nádhernou, nenáročnou rostlinu určitě každému doporučuji a přeji, abychom své viktorce udělali takové podmínky, aby ráda vykvetla. Je to pro kaktusáře obrovský svátek.

 

DSC06355

Obr. 1 Agave victoria-reginae, Jiří Vacovský, Rokycany

 

DSC06361

Obr. 2 Květ Agave victoria-reginae, Jiří Vacovský, Rokycany.

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.