Rod Mirabilis (což latinsky znamená nádherný) patří do čeledi Nyctaginaceae, zahrnuje asi 60 druhů, pocházející z tropické jižní Ameriky a dnes už vlastně z tropů celého světa. Přestože Mirabilis jalapa, což je jediná rostlina, kterou z tohoto rodu znám, má docela pohledný ztloustlý kořen a vůbec se chová jako klasická kaudexní rostlina, v encyklopedii Dicotyledons od U. Eggliho byste ji hledali marně. Musela jsem si vystačit s Wikipedií, zde naštěstí bylo informací docela dost.

U Mirabilis jalapa už v ranném věku začne tloustnout kořen, nadzemní zelené části mohou dorůst do skoro metrové výšky a asi nejnápadnější ozdobou jsou velké trubkovité květy, které se otevírají odpoledne a zůstávají tak přes noc (odtud asi české jméno nocenka). Opylují je noční motýli, výsledkem jsou velká tmavá semena. U květů Wikipedia popisuje jednu zajímavost: na jedné rostlině se mohou vyskytnout květy více barev a i generativně se z rostliny s jednou barvou květů mohou v potomstvu vyskytnout rostliny s barvou květů hodně odlišnou.

Pěstování není obtížné: v zimě kaudex bez nadzemních částí uklidíte někam pod stůl a od začátku vegetace začnete dávat vodu v množství podle velikosti zelených částí. Po zmrzlících jdou rostliny vyletnit pod otevřené nebe a před prvními mrazy zase uklidit. Mnoho lidí nocenky pěstuje volně na záhonech jako letničky a na zimu si schová jen semena, ze kterých si další jaro dopěstuje nové rostliny.

 

Mirabilis jalapa 1m

Mirabilis jalapa 2m

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.