Tygří tlamičky - tak se říká rostlinám tohoto rodu (čeleď Aizoaceae) díky vzhledu dužnatých listů. Zoubky na okrajích, mnohdy i na horních ploškách na průřezu trojúhelníkovitých listů snadno mohou připomenout otevřené tlamy divokých šelem. I samotný původ latinského jména vychází ze slov La faux či fauces, což znamená ústí či vstup něčeho. Rostliny tohoto rodu tvoří s postupem věku malé keříčky s podzemními oddenky či s dužnatým kořenem. Na listech se kromě nejrůznějších zoubků či hrbolků mohou objevit i bílé tečky či skvrnky. Květy jsou zářivě žluté, snad jen s výjimkou bílé formy F. felina (dříve F. candida).

Deset let stará encyklopedie uvádí, že faukárie existují v 8 druzích (F. boscheana, F. britteniae, F. felina, F. gratiae, F. nemorosa, F. subintegra, F. tigrina, F. tuberculosa) v oblasti provincií Východní Kapsko a západní části Západního Kapska.

Faukárie jsou zajímavým rodem, přitahujícím nejen pěstitele z řady laiků, ale také pěstitele zkušené. Často jsou rovněž k vidění ve sbírkách téměř ortodoxních kaktusářů. Není divu, faukárie jsou atraktivní i mimo dobu květu a zimní klidové období přežijí s minimálními nároky na vodu a teplo.

Faucaria tigrina upr

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.