Moje cestování začalo už ve čtvrtek (13. září). Bydlím v Žatci a na schůze cestuji do Plzně 90 km. Cestou objížďka a dva semafory. No, tak to nepěkně začíná. Auto naložené kaktusy, žádná agresivní jízda. V centru Plzně se hůře parkuje, akce jsou přeloženy do kulturního domu JAS.

Přednášejícího Zdeňka Járu znám už z několika návštěv v jeho krásné sbírce. Prezentace a zkušenosti z výsevů a pěstování. Kdo musel odejít na vlak nebo autobus, asi litoval. Poté se přesuneme na večeři, kde se tvoří debatní kroužky.

Domů nejedu. Obsazuji Jirkovi Musilů tělocvičnu, jeho dcera teď nebude mít kde trénovat. Zatím sám. V pátek ráno se scházíme pod pergolou na snídani se Zdeňkem Járou a Jardou Bohatou. S ranní kávou prohlídka skleníků. Poté se připojuje Jirka Kořínek a Jirka Musil nás veze po sbírkách. Jmenovaným děkuji za přijetí a prohlídku kaktusů: Josef Kraus (Horšovský Týn) a nejen jeho Uebelmanie, Miloslav Hájek (Třemošná) a jeho roubované vzácnosti, Miroslav Naxera (Kyšice) a nejen Horizontíci

Ani oběd nestíháme. Musíme k Jirkovi Musilovi na neformální setkání. Pomůžeme Laabusovi s přípravou plátna a promítání. A přijíždějí první návštěvníci. Je naražen sud Plzně a peče se maso na grilu. Celý podvečer se tvoří diskuzní kroužky, degustuje se dovezené pivo z celé republiky a i ze Slovenska. Hlavní degustátor Honza Vaněček označil za vítěze Ossegg z Oseku (UL). Děkujeme všem dárcům. Přednáška Karla Sladkého o Kolumbii byla zase o chlup skvělejší a veselejší.

Po ránu v sobotu je v tělocvičně více nocujících. Uvařím si ranní kávu a posnídáme. Jirka Musil přinese koláč a nocující v tělocvičně i venku pod meruňkou se přemisťují na burzu. Ke vstupence dostává každý návštěvník DVD “něco o výsevech KAKTUSŮ“.

Všechny stoly v kulturním domě JAS jsou obsazeny prodávajícími a lační kaktusáři nakupují nejen kaktusy, ale i sukulenty, květináče a chemii. Nikdo se netlačí a vše probíhá v rodinné atmosféře. Po ukončení prodeje následují v rychlém sledu krátké pěstitelské přednášky, filmy a ukázky.

Na Kolokviu se poslední roky věnují praxi, kterou známe jen z knížek. Ono je to ale jiné, když to vidíte v reálu nebo na prezentaci. Pokud to takto bude pokračovat dále, tak budu mít brzo tzv. “Zelené ruce“. Děkuji přednášejícím za nenudící zajímavé povídání, až překvapující informace. Dnes bohužel na přednáškách všichni cestují, ale jak pěstovat a s fíglema jak na to se málo kde pochlubí. Tím nechci říci, že cestovatelské přednášky nejsou skvělé.

Na Kolokviu si může každý návštěvník domluvit návštěvu sbírek v Plzni a okolí. Na ty se vyjíždí po obědě. V mém případě je to Filip Jelínek. Doprovázím tam kamarády, se kterými jezdím na Pracovní skupinu Echinocereus. Cestou domů si tak trochu zajíždím a navštěvuji př. Vítka Zavadila v Buštěhradu. Další krásná sbírka. Domů přijíždím před 22 hodinou plný zážitků.

 

IMG 0682

IMG 0686

 

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.