Dne 24. až 26. Února 2017 se ve sportovním areálu v Horních Počaplech uskutečnilo „Setkání přátel mrazuvzdorných kaktusů“. Že by velký únor jinak? Právě jsem se vrátil z Horních Počapel. Akci pro nás, nadšence o namrzlé kaktusy, uspořádala společnost Mrazuvzdorné kaktusy z.s. zastoupená Honzíky Hadravou a Müllerem.

Přijel jsem v pátek v 17 hodin, a když vejdu do restaurace, už probíhala debata sobotních přednášejících. Já v Americe nebyl a jen jsem poslouchal a užíval si té atmosféry. Debatujícími byli pan Vereš - legenda mrazuvzdorných, velký cestovatel př. Vaško, př. Janeba, př. Šimon. Už v pátek se probírala naleziště, která cestovatelé navštívili.

Ubytování a večeře. Výborný prasátkový steak s opečenými bramborami. Pila se Plzeň. Spát se šlo až po druhé hodině ráno. Přespalo 18 kaktusářů.

V sobotu u snídaně mě překvapilo množství kaktusářů. Akce se zúčastnilo přes 80 přátel (také 7 kaktusářů plzeňského klubu). Ranní burza, prodávala se semena i větší rostliny.  Nakoupím semena a prodám nízké bedny. Po snídani, co si kdo nabral, začaly přednášky. V „pinčesárně“ připravené lavice, plátno s projektorem.

Začal př. Petr Šimon - Kaktusy z Utahu. Fotky z přírody, přírodních parků, návštěv lokalit, kaktusy. Vše v pohodovém tempu. Druhá přednáška př. Zlatko Janeba - Kaktusy z Nevady. Mezi přednáškami byla půlhodinová přestávka na občerstvení a probrání toho, co jsme viděli.

Oběd formou švédského stolu. Kdo měl na co chuť, si pochutnal. Pro některé káva.

 DSC 1029

Pohled do pingpongové herny, kde probíhaly přednášky, vzadu organizátoři (foto Petr Hoffmann)

 

Po obědě začal maraton tří přednášek, jak jinak, z cest v Americe. Z Botanické zahrady př. Eduard Chvosta - Kaktusy severozápadu USA, př. Zdeněk Vaško - Kaktusy ze severu a Colorada a ze Sliače př. Gabo Vereš - Escobarie a ostatní mrazuvzdorné. Přestávky na občerstvení.

Večeře – skoro všichni si objednali karbanátek s bramborem.

Po večeři, s malým zádrhelem, začala přednáška př. Alexe Quiasra s pomocí spolucestovatele - Nové Mexiko.

Za celý rok jsem v Čechách neviděl více Skleráků a Pediáků na fotkách z nalezišť, jako tuto sobotu.

Večerní debaty s přítomnými a nocujícími kaktusáři. Já vydržel do půlnoci.

Ráno v neděli už nás zůstalo méně. Káva a napapat. Začalo se o chvíli dříve. Př. Honza Hadrava - Pěstování kaktusů na stolech. Tím, že už nás nebylo tolik, tak se rozvinula i debata o topných kabelech a polystyrenu, teplotě zimování, konstrukci stolů.

Poslední fotky promítnul nějaký divný kaktusář. Já, Jiří Vondráček, kratší verze -Výstavba kaktusové skalky. Moje premiéra. Nebudu hodnotit, to musí jiní. Postupná výstavba a zakrytí skalek na zimu.

Po sbalení přesun do sbírky hostitele Honzy Müllera. Prohlídka nekryté skalky a volné kultury v nevytápěném skleníku.

Všichni po rozloučení odjíždějí a my skalní se vracíme na oběd. Asi nám v areálu v Restauraci u Kuřátka moc chutnalo.

Přátelé, rád bych poděkoval pořadatelům. V tuto mrtvou sezonu, kdy se nic nepořádá, mají odvahu pozvat přednášející na tuto kaktusářskou akci. Děkuji a děkuji moc. Snad se potkáme i příští rok.

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.