Letos, jako každý rok, se z Plzně vypravila skupinka členů našeho klubu na Tradiční pražské sukulentářské sympózium. Ráno před 6:00 hodinou se nás na Hlavním vlakovém nádraží sešlo šest: Jana Černá, Petr Kuták, Jirka Musil, Jirka Konstantinovič, Jirka Erhard a Honza Poustka. V Rokycanech přistoupil Honza Hrdlička. Ještě měl jet Milan Kůrka, ale ten zaspal a do Prahy jel nakonec samostatně svým autem. V Praze jsme se sešli s Radkou Matulovou a Jirkou Maulem. Plzeňská výprava tedy čítala 10 osob, což je slušná reprezentace našeho spolku.

Cesta vlakem rychle uběhla při debatě o pěstování našich oblíbených rostlin. Vystoupili jsme na Smíchově a metrem dojeli na stanici metra trasy B – Palmovka. Odtud jsme již dobře trefili pěšky k Obvodnímu úřadu Praha 8 Libeň. Sympozium se konalo ve velkém zasedacím sále. Na chodbách před sálem byly již rozloženy stolky s drobným prodejem rostlin, semen, literatury a pomůcek pro pěstitele. Vstupné činilo 100,- Kč.

Nejdůležitější účel Sympózia je setkání s přáteli, odborná i osobní rozmluva, výměna zkušeností, zážitků z cest a pěstování. Někteří se společenské aktivitě věnovali i na úkor přednášek. Sympózium zahájil Ivan Běták a potom následovaly přednášky (cca 70-80 minut):

1. Hagen Dreher (SRN) – Rod Anacampseros sekce Avonia

Bohužel nemohu poskytnout komentář k této přednášce, protož jsem se věnoval debatě s přáteli.

2. Norbert a Elisabeth Sarnesovi (SRN) – Rod Austrocactus

Perfektně zpracovaný přehled všech dosud známých druhů tohoto jihoamerického rodu, bohatě doprovázený skvělými fotografiemi pořízených převážně v přírodě.

3. Šnicer Jaroslav – Novinky z Mexika

Skvělý vypravěč, fotograf a znalec sukuletní flóry Mexika, ukázal svým osobitým způsobem poslední novinky z čeledě Cactaceae. Viděli jsme novou Mamillaria bertholdii na nalezišti, novou velmi bohatou lokalitu Mamilarie luethyi, naleziště Escobaria abdita s rostlinami se středovým trnem, a mnoho dalších zajímavých věcí včetně několika mršin.

4. Záhora Jaroslav – Rod Echinofossulocactus

Dokonale zpracovaný přehled rodu Echinofossulocactus podložený znalostí rostlin v přírodě. Úplně jasno jsem si sice ve fosuláčích neudělal, ale přednáška se mi moc líbila. Chtělo by ji shlédnout ještě jednou a pozorněji.

V době polední přestávky jsme navštívili naši oblíbenou restauraci Pod komínem, kde skvěle vaří a točí kompletní sortiment produktů pivovaru Svijany. V klidu a pohodě proběhla i zpáteční cesta domů. Pro příští rok mohu tuto akci doporučit všem, kteří zde ještě nebyli.

Sympozium-Praha-2015

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.