Zájezd se koná ve dnech 23.-24.května 2015 a navštívíme kaktusáře na Olomoucku, kde jsem pro vás vybral nejzajímavější sbírky olomouckých kaktusářů. Abychom se nezdržovali časově náročnými přejezdy, zvolil jsem okružní jízdu kolem Olomouce.

Vzhledem k velké vzdálenosti a příjezdu do první sbírky p.Šímy v 9:30 hodin, byl odjezd vypočten na 03:00 hodin z tradičního místa, parkoviště u „Bohemky“.

Přes další sbírku p.Kryštofka v Dolanech pojedeme na oběd do Šternberka. Příjemně naladěni po obědě navštívíme p.Rece. Ze Šternberka se pojedeme ubytovat na turistickou chatu Jeskyňka www.chatajeskynka.cz v Javoříčku, kde jsou krásné Javoříčské jeskyně. Cestu si zpříjemníme zastávkou u p.Járy v Liboši.

Na chatě budeme sami a jsme očekáváni po 19. hodině. Po ubytování bude večeře a posezení při pivku. Na jídlo k večeři se domluvíme na květnové schůzi, chci objednat předem. Kdo nebude na schůzi domluvíme se v autobusu. Jídelníček s volbou jídla k večeři bude na webu od března.

Na obsazení pokojů se domluvte předem a při přihlašování u pokladníka se napište do seznamu pokojů, aby ubytování proběhlo rychle.

V neděli ráno odjíždíme v 8:00 k p.Pruckovi do Myslechovic a déle pokračujeme v 9:30 do Nasobůrek. V Nasobůrkách se rozdělíme na dvě skupiny. První vystoupí u p.Šíbala a druhá pokračuje dále 2 km k p.Miltovi. V 11 hodin se skupiny vymění. Ve 13 hodin poobědváme v Litovli. Po obědě se vydáme na zpáteční cestu a před Olomoucí se zastavíme u p.Doležala v Hněvotíně. Na Plzeň musíme vyjet v 15:30, abychom byli v Plzni do 22 hodin.

Krátce k navštíveným sbírkám, abyste věděli co uvidíte a mohli se připravit na nákupy:

P.Šíma – Olomouc-Holice, vlastní malou zahradu, ale na 2 skleníky s kaktusy našel místo. Sbírkový skleník o ploše 35m2 je zaplněn až čtyřicetiletými kaktusy všech druhů od Brazilie po Mexiko. Druhý skleník o ploše 20 m2 je naplněn semenáčky v 6 a 8 květináčích a k tomu ještě venkovní prodejní pult.

P.Kryštofek - Dolany, první výsevy jsou z roku 1990 a do dnešního roku se dopěstoval ke sbírce na ploše 50m2. Vzhledem k poloze sbírky, v údolí s malým svitem slunce, pěstuje převážně kaktusy jižní Ameriky.

P.Rec – Šternberk, nejhezčí sbírka zájezdu s polykarbonátovým skleníkem 50m2, přilehlými venkovními záhony s kaktusy ve volné kultuře a krásně upravenou zahradou. Tuto sbírku byste určitě měli vidět.

P.Jára – Liboš, přestože pěstuje kaktusy skoro 50 let, má v současné době čtyřletou sbírku eriosycí a epitelant, na které se specializuje. K vidění budou i desetileté a starší kaktusy všech druhů. Pro zájemce o kaktusy se vždy něco na prodej najde.

P.Prucek - Myslechovice, skleník 20m2. Sbírka až se 40 let starými kaktusy stojí za prohlídku. Sbírka nemá zvláštní specializaci, uvidíte letité a perfektní kvetoucí echinokaktusy, obrovská astrofyta ornata, ferokatusy, krásně vytrněné echinofosulokaktusy, diskokaktusy, velké ariokarpusy a mnoho dalších rodů. Vše jsou jeho výpěstky ze semen z počátku šedesátých let. P. Prucek vzhledem ke svému věku posledních 10 let nevysévá. Množí pouze vegetativně nebo roubováním.

P.Šíbal – Nasobůrky, krásná sbírka všech druhů lobívijí s polními čísly, dolpněná acantocalyciji. Před několika lety začal pěstovat i sulcorebutie. Vše je umístěno na venkovních stolech. Tato kultura kaktusům jižní Ameriky prospívá. Kvetoucí lobivie rozmanitých barev a velikostí vás nadchnou a určitě si některé semenáčky odvezete do svých sbírek.

P.Milt – Nasobůrky, je známým gymnofilem. Tím je vše řečeno. K vidění jsou letitá gymna ale i novinky. Zde si to užijí milovníci tohoto druhu. P. Milt je i dobrým vypravěčem, tak vám zodpoví odborné dotazy.

P.Doležal - Hněvotín, sbírkový skleník 25m2 s brazilskými kaktusy v takovém rozsahu jsou vidět zcela vyjímečně. Venkovní pařeniště a stoly 30 m2 jsou zaplněny sbírkou echinofosulocactusů a ostatními mexickými a jihoamerickými kaktusy.

 

 

mapa-zajezd-15

 

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.