Autor: Henryk Sikora

Letošní výstava se konala od 14.6 do 18.6 na Anglickém nábřeží na terase pod Komerční bankou. Počasí nám letos přálo, protože nepršelo a zároveň nebylo příliš horko. Trochu nám možná zvýšilo návštěvnost i otevření Wilsonova mostu a uzavření Pražské ulice. Po 13 letech se definitivně rozhodli ukončit organizaci prodeje manželé Rousovi. Za tuto obětavou a dlouholetou práci jim patří velké poděkování. S jejich pomocí jsme letos s Lenkou tuto činnost převzali, přestože se nám do toho moc nechtělo. Zvykem bylo, že po výstavě vyšel článek hodnotící výstavu, a tak mi dovolte krátké shrnutí.

Jako asi každý rok i letos se něco zlepšilo a zároveň odhalily další nedostatky. Na schůzi před výstavou jsem se snažil předat všem potřebné informace, které mi v minulých letech chyběly, obzvlášť pak při mém prvním prodeji. Většina prodejců se pokynů držela, přesto bych pro zkvalitnění příští výstavy rád upozornil na některé nedostatky. Nový vzhled formuláře některé zřejmě zaskočil, a tak zapomněli vyplnit celou úvodní hlavičku. Přestože jsem prosil o pečlivé vyplnění formulářů, někteří dorazili s čistým papírem s nadějí, že jim ho vyplníme a vše si spočítáme. Musím znovu upozornit, že nemáme takto druhou kontrolu a přebírání rostlin je zdlouhavé. Je pak nepříjemné, když nám za zády netrpělivě čeká několik dalších lidí,  kteří se domnívají, že jsme moc pomalí. Někdo využil i formulář v Excelu, čímž nám práci značně usnadnil.

Doplňování rostlin v průběhu výstavy již probíhalo bez komplikací. Odvoz rostlin hodnotím také velmi dobře. Tentokrát všichni vzorně počkali do 17 hodin a až pak začali předávat. Rostlin některým moc nezbylo, a tak bylo počítání jednoduché. Díky pomoci Rousových proběhlo převzetí velmi rychle, proto navrhuji do budoucna na středeční předávání vyčlenit navíc 1-2 osoby, např. z poslední služby.

Celkové vyúčtování bylo už snadné, až na to počítání drobných. Chtěl bych pro příště poprosit všechny pokladníky (prodej + vstup), aby se naučili zbavovat drobných a naopak velké bankovky neodmítali. Rozměnit si případně drobné mezi pokladnami není problém. Nezapomeňte u velkých bankovek kontrolovat pravost podle ochranných prvků.

Občas se stane z nepozornosti, že naúčtujeme nakupujícím více než je cena rostlin. I to se bohužel letos přihodilo. Možná zlobily kalkulačky, protože když se dostal do tlačítek písek, přestaly fungovat. Je samozřejmostí rozdíl vždy dorovnat a k omluvě nejlépe darovat nějakou rostlinu.

Letos A. Berková zajišťovala program pro školy. Přes nezájem ředitelů nakonec dorazily 3 třídy. V termínu letošní výstavy probíhal na Anglickém nábřeží i festival „Náplavka k světu“. To byl asi hlavní důvod, proč se po nocích kolem stanu potulovalo hodně podnapilých a zvědavých osob. Osvětlený stan a průhledná okna byli pro tyto osoby silným lákadlem. Některé vzniklé nepříjemné situace nás tak nutí zvýšit celkové zabezpečení výstavy. Po ukončení výběru vstupného bude nejspíš nutné stan uzavírat, minimálně kraje čelní stěny (u stolů). Často do stanu někdo vstoupí a ihned odchází, aniž by si ho někdo všiml. Obzvlášť nevhodná je přítomnost těchto osob v době přebírání pokladny. Byli jsme rovněž upozorněni, že při osvětlení vnitřku stanu je přes okna velmi dobře vidět (zejména na pokladnu). Budeme muset navrhnout zakrytí bočních oken a spojů plachet. V návrhu je i posunutí výstavních stolů mírně od stěny stanu. Noční služba bude muset stan ještě více hlídat a to ideálně po celou noc.

 

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.