Moje oblíbené Parodie jsou hezké kytičky, ale jak většina z Vás jistě ví, práce s prachovými semeny bývá docela peklo. Obzvláště když dodavatel semen zabalí ten mrňavý poklad do igelitového sáčku. To pak zafunguje statická elektřina a vyklepat všechna semínka ven z obalu je opravdu umění. Při tom zápasu se může velmi snadno stát, že semínka létají dost daleko. A výsevovou směsku si přeje asi málokdo. Z toho důvodu se mi moc neosvědčilo vysévat do jinak oblíbených krabiček typu nanukáč různé druhy vedle sebe.

Ve snaze bezpečně oddělit jednotlivé druhy jsem začal pošilhávat po menších a uzavíratelných krabičkách, kde by byl každý druh zvlášť. Vyzkoušel jsem mnoho druhů obalů (obvykle od potravin) z různých obchodních řetězců i od malododavatelů. Stačilo pořádně vymýt krabičku od pomazánky a bylo to. Postupem času jsem začal zjišťovat, že pro moje účely nejvíce vyhovují 300 ml polypropylenové krabičky od salátů z rybáren v Goethově ulici a na Klatovské třídě. Díky použitému materiálu a jeho tloušťce mají mnohem větší životnost než nanukáčové krabice, které už po pár letech na světle křehnou a rozpadají se. Při dalším výsevu jsem ale narazil na nedostatek zásob, neb tolik rybího salátu prostě nesním. Naštěstí na spodku krabiček byl vyznačený výrobce. Inu nelenil jsem a do firmy Dřevoplast Ludvík, jsem zavolal a domluvil se na dodávce (v té době ještě neměli e-shop, dnes je již situace zase o něco jednodušší). Paní mi sdělila, že to samozřejmě nebude problém, ale že minimální obchodní balení, které jsou schopni odeslat je 600 kusů krabiček s víčky (dnes již dodávají po 400 kusech). Při tehdejší ceně 1,30 Kč za kus to bylo přijatelné. Současná cena povyrostla na 1,70 Kč za kus.

V krabičkách lze provozovat něco na způsob Fleischerovy metody. Také mám vyzkoušeno, že krabičky 70°C v myčce nádobí pohodlně vydrží.

Další, dle mého názoru obrovskou, výhodou je skutečnost, že jsou velmi skladné a lze je takřka neomezeně stohovat (viz foto), čímž lze ušetřit spoustu místa. Toto je tedy výhodné převážně pro ty z nás, kteří vysévají „na okno“.

Dalším usnadněním jsou popisky. Seznam dodaných semen jsem rozřezal a na jednotlivé krabičky izolepou nalepil popisky a pak do příslušné vysel podle čísel jednotlivé druhy. Tato jmenovka vydrží celý výsevní cyklus a pro další použití se snadno nahradí novou.

Pro upřesnění přikládám produktové foto z e-shopu výrobce. Pokud by měl kdokoli zájem tento postup vyzkoušet, stačí mě kontaktovat. Mohu poskytnout vzorky, ještě nějaké nepoužité mám.

Odkaz na e-shop dodavatele ZDE

 

 

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.