Pozorný čtenář si říká: „Na co zase?“ Oč v tomto případě jde?

 Moji přátelé a kamarádi vysévali semínka Operculicaria decaryi získaná ze stejného zdroje jako mám já a smutně konstatovali, že neklíčí. To je mizérie, protože tahle semena jsou vzácná. Zaneprázdněn, či lenivější – nevím, čeho bylo víc, jsem nevyséval v termínu jako oni. A to byla klika. Moje.

 Teď s Vaším dovolením a prominutím odbočím dosti daleko od kaktusářské a sukulentářské  problematiky a později se k ní zase vrátím.

 Mám m.j. stálý obdiv a zápal pro královnu obilovin – kukuřici (Zea mays), kterou jsem 18 let vyséval na stále stejném pozemku na zahradě a dělal pokusy s různými tehdy dostupnými hybridy, studoval literaturu, jezdil do Výzkumných ústavů chytat rozumy a zároveň dělal tu podstatnou činnost – orbu, přípravu půdy, setí, ošetřování, sklizeň, vážení úrody a porovnávání výkonnosti jednotlivých hybridů kukuřice.

 Teď, prosím, pozor! Močůvka skotu obsahuje i látky stimulační  např. heteroauxin (betaindolyloctová kyselina), který přispívá ke snadnému zakořeňování rostlin, a tzv. hormony folikulární aj., jež působí příznivě na růst a vývoj rostlin. Tehdy jsem máčel (byla to ptákovina, ve velkém to nejde) určité hybridy kukuřice do močůvky skotu a vyséval je o týden i více dní později než ostatní semena kukuřice. Takto ošetřená semena nejen že měla výbornou klíčivost, ale dohnala svojí intenzitou růstu kukuřici , která byla již dávno v zemi.

 Obligátní otázka. Co s tím? Přece nevyhodím velice vzácná, byť údajně neklíčivá semínka Operculicaria decaryi na kompost. Dosti pracně jsem sehnal močůvku skotu – ani nebudu popisovat jak (je to dnes podpultovka) a máčel semínka rostlin rodů Operculicaria, ale i Adandsonia, Moringa i Jatropha 30 hodin v oné životadárné tekutině, opláchnul, vysel a klíčilo to. Abych se nevznášel v oblacích a nenosil nos nahoru. Klíčivost  byla lehce pod 80% a jedna malá porce , cca 15 semen nezabrala vůbec.(Nedozrálá semínka? Čert ví.)

 Zkuste to také (nejen s operkulikariemi), není to jedovaté. A dejte vědět, jak jste dopadli. Děkuji za informace.

 P.S. Výše zmiňovaná  tekutina je nejkvalitnější ještě před dopadem na zem.
   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.