(e-mailová rozprava mezi Petrem Kutákem a Jirkou Vinařem v listopadu 2004)

Jirko,

prosím tě mám dotaz. Jak dlouho necháváš propařovat substrát na výsev v mikrovlnce? Mikrotenový sáček zavážeš nebo ho naopak neuzavíráš? Osvědčilo se ti to?

Petr K.

 

Ahoj Petře,

propařování v mikrovlnce se mi osvědčilo velmi. Provádím následujícím způsobem: Prosátý substát uvedu do poměrně vlhkého stavu. Samozřejmě neudělám z něj bláto. Vložím do dostatečně velkého mikrotenového sáčku, aby byla jeho kapacita cca dvojnásobná. Ten pak vložím do vhodné mísy a další plastovou miskou to přiklopím. To pro sichr, aby se něco neposralo. Zatím se mi to teda neposralo nikdy. Já propařuji množství asi do dvou litrů. Nastavím to na deset minut i čtvrt hodiny jsem dával. Nakonec nechám substrát vychladnout, což trvá dost dlouho. S výsledkem jsem spokojen plísně se nevyskytují, pokud ano, tak bych to spíš přičítal semenům. Vyzkoušej, uvidíš.

Měj se. Jirka.

 

Tak jsem to propařil. Pytel se mi v troubě nafouknul, raději jsem ho otevřel, aby pára mohla unikat. Tím pádem  se substrát dost vysušil. Semena jsem vysel do toho skoro suchého substrátu, což byla asi chyba. Myslel jsem si, že se to nasákne. Bohužel to se nestalo. Misky plavou již od středy na hladině, aniž by se voda dostala dovnitř. Když postřikuji povrch, tak se voda balí do kuliček. Semena se nabalují na ty kuličky a různě se kutálí bez ohledu na jmenovky po misce. Vůbec nevím co s tím. V každé misce je cca 10 porcí po 20ti semenech. Posbírat a znovu vysít to nejde. Útrpně čekám, jestli se to nasaje. Příště nesmím dopustit, aby substrát úplně vyschnul, popř. musím vodu promíchat se substrátem před výsevem. Dotazy: Necháváš pytel při propařování zavřený nebo otevřený? Na jaký výkon nastavuješ troubu? Jak zaléváš misky po výsevu semen?

Petr K.

 

Aha, to jsem ti moc podrobně nepopsal. Substrát musí být dostatečně mokrý už před pařením. Sáček zagumičkuji, ale tak aby případný vzniklý tlak z něj mohl uniknout. Takže nikoli zavázat. Ani konec sáčku pod gumičku nepřehýbám. To z obavy,  že by tlak mohl sáček protrhnout a substrát by se vysušil příliš, jako se to stalo tobě. Pokud k tomuhle dojde, tak substrát vlhčím ještě před výsevem prostě promícháním s vodou. Já věřím, že se to nakonec přeci jen nasaje nebo to jemně postřikuj. Troubu nastavuji na plný výkon. Většinou se mi podaří propařit substrát tak, že se všechna voda neztratí a pak problém není. Stejně ale je-li potřeba dovlhčuji ještě před výsevem. Neotvírám pytlík ani při chladnutí substrátu. Možná by stálo zato pokusem zjistit, jaká doba je ke zničení potvor v mikrovlnce nutná a zbytečně ji neprodlužovat a nevysušovat tím substrát. To jsem ale zatím nedělal.

Jirka.

 

Děkuji za cenné rady. Při druhém propařování již bylo vše v pořádku.

Petr K.

 

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.