Odsávačka semen je přístroj pro kaktusáře velice potřebný. Semeníky je totiž nutné nechat vyzrát, což znamená nechat je prasknout. To vede k rozsypání semen, které u některých rostlin mají spíše mikroskopické rozměry.

K sběru takovýchto semen lze u Pavlíčka, ale i mnohde jinde koupit odsávačku, která se skládá z dvou průsvitných hadiček, které končí v lahvičce. Jedna z hadiček je zaplněna vatou, aby se semena v lahvičce shromažďovala a neodcházela druhou hadičkou do úst. Celý proces spočívá v tom, že jednu hadičku dáme do úst, kterými se vytváří podtlak. Druhou hadičkou pak sbíráme z rostlin semena do bimbající se skleničky. Při této radostné činnosti určitě vdechneme, nebo sníme část prachu, úspěšně zmodráme, neboť vata snižuje možnost podtlaku a část vzduchu uniká kolem netěsnících otvorů v zátce. Do bimbající se skleničky se semena dostávají obtížně, neboť umělohmotná hadička má tendenci vlhnout,k což vede k nalepování semen na její stěny, nemluvě o tom, že její vstupní otvor nejde měnit podle velikosti semen a tudíž nelze podtlak účinně využít. Ano, tyto odsávačky částečně fungují, ale jejich použití není zrovna super zážitkem. Používáte-li odsávačku semen, doporučuji vám její podstatné vylepšení. V prodejně laboratorních potřeb lze totiž koupit gumový balónek, který z jedné strany nasává a z druhé vypouští vzduch, což je podstatné, aby se při odsávání vzduch nevracel a semena nerozfoukal. Problém je, že je opatřen hadičkou, která je na straně výtlaku, nikoli nasávaní. Mohu vás ubezpečit, že hadičku, lze vyjmout. Vyjmout lze, pomocí malých nůžek, i oba ventilky, které lze vrátit v otočené poloze. Tím dosáhnete, že na místě hadičky probíhá nasávání. Hadičku pak zavedete do, třeba té Pavlíčkovi, lahvičky na sběr semen. Nasávání z lahvičky je nutné zajistit vatou, aby semena nevnikala do balónku, tak jak je v kupované nasávačce. Já jsem si na lahvičku ještě přidělal poutko, na prst, takže při mačkání balónku mám lahvičku upevněnou na ruce a druhá ruka je volná ke sběru semen. Pokud jde o vstup do lahvičky, doporučuji jej výrazně zkrátit. Já osobně jsem jej nahradil skleněnou trubičkou a z umělohmotné hadičky jsem nechal jen malý kousek u zátky pro lepší manipulaci. víčko na lahvičce jsem nahradil gumovým špuntem, který rovněž koupíte v této prodejně a do něhož jsem dva potřebné otvory vyvrtal stojanovou vrtačkou. Tím jsem dosáhl dokonalé těsnosti.

 Pokud jde o skleněnou trubičku pro nasávání lze jí rovněž koupit v této prodejně. Hned vpravo za dveřma jsou metrové trubičky všech šířek. Řežou se tím, že na ní pilníkem uděláte zářez a snadno jí zlomíte. Velice snadné je i tvarování skleněné trubičky, stačí jí nahřát nad plynovým hořákem a nejen, že jí můžete ohýbat, ale tahem jí vlastně přetrhnete, čímž dojde k jejímu zúžení. Opět pilníkem si pak na zúžené straně uděláte otvor velikosti jaký chcete. Lomy je nutné zatavit nad plamenem. Pokud se této práce bojíte, stačí říci. I když jsem si udělal několik nástavců, stále mi ještě velký kus trubičky zbyl a nástavce vám udělám podle přání. Zúžení trubičky vede k většímu podtlaku při nasávání a umožňuje i se lépe k semenům mezi trny dostat. Skleněná trubička i méně drží vlhkost oproti umělohmotné, což oceníte především u malých semen, která se snadno přichytávají na stěny. Pro odstranění vlhkosti používám čištění na dýmky.

 S nasávačkou jsem velmi spokojen. Dokonale těsní a sbírám semena jakýchkoliv rozměrů velmi pohodlně.

 Pokud jde o cenovou relaci, tak balónek stojí ke stovce. Gumový špunt 2,60 Kč a metrová skleněná trubička 4,- Kč.

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.