Pro ty, kteří roubují, bylo vždy otázkou, čím a jak nejlépe přichytit roub k podložce. Nejčastěji se k tomuto účelu používají gumičky různých tuhostí. Pro ty nejmenší roubovance se pak často používají gumičky s latexových rukavic, nafukovacích balónků, nebo prezervativu.

Dnešní doba nám nabízí nové materiály, mezi které patří např. Parafilm. Jedná se o plastickou parafinovou fólii, která se používá především v laboratořích, např. pro utěsnění uzávěrů. Není to ale páska pro roubování ovocných stromků, ty jsou obvykle na bázi polyvinylchloridu. Předností Parafilmu je jeho elasticita s částečnou tvarovou paměti. Jinými slovy, když 10 cm pásky parafilmu natáhneme na 20, stáhne se zpět asi na 17 cm a to je přesně to, co potřebujeme k roubování. Sílu přítlaku pak můžeme volit podle šířky pásky nebo počtu použitých pásek.

Nejlepších výsledků s Parafilmem dosáhneme zejména při roubování na jusberty. Kotvení je pak velmi snadné, stačí pásku přetáhnout přes roub, natáhnout a zafixovat o trny. U pereskiopsisů je to malinko složitější. Nejdříve si pod vrcholem řezu podnože vytvoříme z pásky kroužek, na který pak pásku zafixujeme přimáčknutím. Nejlépe to bude asi patrné z přiložených obrázků. Možností, jak fixovat pásku, je samozřejmě více.

Parafilm není sice levná záležitost, pokud ale máte nějakého známého chemika, lékárníka nebo biologa, určitě vám něco sežene.

parafilm

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.