Rozhodl jsem se jednou pro vždy vyřešit problém s nedostatkem místa ve skleníku. Již po třetí v životě.

 Zakoupil jsem obloukovou konstrukci, kterou kdosi kdysi vyráběl v republice. Konstrukci tvoří dva půloblouky se vzpěrou, které jsou na hlavní pozemní trubky nastrčeny na trn po 1,5 m. Jedná se o jinou technologii, než je náš výstavní fóliovník. Trochu větší rozpětí oblouků, lepší konstrukce pro montáž, neboť je využito spojů na klínek, místo spojů šroubovaných.  Konstrukci mi dohodil v Příbrami Petr  Todorov. Rozebranou jsme ji měli ve třech s Šuchmanem a Milanem Kůrkou za den. Tři měsíce jsem na podzim 2007 renovoval a na jaře 2008 stavěl. Bylo nutno, aby UNC srovnalo terén a vytrhalo pařezy.

 Fóliovník jsem zakoupil včetně kašírované folie, podobnou té naší z výstavního fóliovníku. Tato folie  nebyla v dobrém stavu, je složená ze 4 dílů. Člověk nikdy nevěděl, které ráno ji najde větrem strženou  u souseda. Špatné spaní. Tehdy jsem se rozhodl zakoupit folii novou.

 Koukal jsem přes ploty a nakonec vzal za kliku u pana Jiřího Doubka v Horažďovicích, který renovoval stejný typ fóliovníků rok přede mnou a požádal o rady.

 Takto jsem obdržel mnoho dobrých rad včetně kontaktů na výrobu folie. Folii jsem objednal tedy u firmy AGROTECHNIKA Vaněk, kterou mi svařili  na míru. Nejdražší folie s UV filtrem vyjde na 19,4 Kč včetně daně, čili skoro za polovic, než kašírovaná. Jedná se o pozoruhodnou folii, která po vytažení a napnutí vypadá jako umělá hmota a ve větru se ani nehne. Mimochodem vítr je největší problém u velkoformátových fóliovníků s rozpětím 6 i 8 m. Je třeba na délku přidat 0,5 m a tím počítat s podélným průhybem.

 Výrobce nedoporučuje k mému potěšení folii na zimu sundávat, neboť zde hrozí mechanické poškození. Záruka výrobce 3 roky v praxi při průměrných slunečných podmínkách  životnost až 5 let. Odolnost  -40 °C  + 60 °C.

 Pro další zájemce: Agrotechnika Vaněk, Vrutice 83, 411 47 Polepy,  tel: 602 138 914, 416 787 023, fax: 416 787 257, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 Z dalšího sortimentu, který je využitelný pro naše účely: netkané textilie, PE plachty, ochranné sítě, podpůrné sítě, fólie, stínící technika, PE folie, agrofólie, zahradní jezírka.

 Pro úplnost: starou folii jsem na konstrukci ponechal pro stínění, i pro lepší trvanlivost folie. Na podlahu jsem prostřel polopropustnou folii, kterou používají v zahradnictví. Propouští vodu a plevel neprorůstá. Je běžně k dostání v zahrádkářských prodejnách a velmi se osvědčila.

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.