Hned na začátku, aby nedošlo k nedorozumění, vysvětlím o čem bude řeč. Nebudu popisovat chov rohatých hospodářských zvířat ani otcovo hruď, ale seznámím vás s podpěrami - kozami, které pro kaktusáře vyrábí můj táta.

Prvních 10 koz mi táta vyrobil do fóliovníku na střeše v Bendovce. Potřeboval jsem levně vytvořit pulty pro pěstování kaktusů. Jednoduché dřevěné kozy, přes které jsou na prknech položené plechové vany se velice osvědčily. Další potřebu lehkých a snadno štosovatelných podpěr si vyžádalo pořádání naší výstavy. Už nás přestalo bavit tahat se s těžkými ocelovými lavičkami a tak je nahradilo 40 dřevěných koz. Jeden člověk jich snadno unese 4 a více. Také se s nimi dá snadno manipulovat a vejdou se společně s konstrukcí foliovníku na jednu avii. Kozy se zalíbily mým přátelům a tak přišly další objednávky. Pro Petra Česala táta vyrobil 25 koz do jeho maxifoliovníku a 10 koz pro vlastníka nového foliovníku Karla Sladkého. Potom se ozvala Lucka Kinclová, ta už má také 12 tátovo koz. Když to spočítáte, tak táta už vyrobil pro kaktusáře skoro 100 koz. Materiál musel dodat každý sám a práce stála nějakou tu flašku dobrého pití. Kdo tyhle kozy nezná, (Tak asi nepomáhá s jejich nošením na naší klubové výstavě.) tak si je buď prohlédněte na obrázku nebo se na ně podívejte u některého ze zmiňovaných vlastníků. Skládají se z jednoho naštorc postaveného prkna, ke kterému jsou šikmo přichycené dvěma vratovými šrouby nohy. Žádná vzpěra, žádné vyztužení, fígl je v tom, jak mají nohy šikmý zářez se zarážkou. Tohle se musí umět udělat. Nohy se řežou pomocí 2 šablon na cirkulárce. Když se ví jak a jsou už k desce pily přichycené ty šablony, tak to jde velice rychle. Sestavení už je otázka chvilky.

kozy

Příprava výstavy KK Plzeň – vpravo “naštosované“ kozy

 

Vypadá to, že dělám tátovi reklamu, ale musím vás na závěr zklamat. Ve velkém se s tím opravdu živit nechce, a k výrobě dalších koz ho vždy musím velmi přemlouvat. Tuším, že mě to v nejbližší době čeká, protože potřebujeme pár koz navíc na příští výstavu. Kdo bude chtít další kozy, tomu táta poradí a půjčí ty šablony.

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.