Intenzivní vymývání našich hlav Americkými akčními filmy již slaví svůj úspěch! Stalo se mi již několikrát, že někdo z mého okolí měl zájem se podívat na kaktusy. Na tom by zas nebylo nic tak divného až do chvíle kdy začínají otázky. A ve kterých kaktusech to žijí ty jedovatý pavouci co to viděli ve filmu....... a jsou prý kaktusy co na lidi vystřelují trny....... a jsou jedovatý kaktusy a které to jsou.....atd.

Poprvé jsem se nad tím ani nepozastavil, protože se mi na to zeptal synovec a tomu je 9 let, ale když se mi na to zeptal můj kamarád a tomu je 26 let už mi to začalo zajímat kam na to chodí, kam asi .... televize.

A tak jsem nelenil a začal studovat a číst kolik vlastně máme těch kytek obsahujících jedovaté látky. Literární údaje, které lze nalézt o rodu Lophophora, jsou podstatné rozsáhlejší než o jiných druzích. Způsobil to hlavně obsah psychicky aktivních alkaloidů, hlavně mezkalinu a tak se tyto kytičky staly populárními pod označením poete, peotl. Jedná se hlavně o druhové zařazení okolo L. Williamsii. Protože jestli nějaký kaktus opravdu mohl způsobit smrt, tak je to příbuzná L. diffusa která se liší složením alkaloidů, která mimo mezkalinu obsahuje i velké množství hordeninu a po něm by jste se asi moc nesmáli! Je třeba podotknout, že rostliny vypěstované u nás (což jsou všechny) hahaha, mají obsah psych. aktivních alkaloidů menší takže i riziko je poměrně malé.

 

pc2603_cl

 

Další adept na zamyšlení je rod Euphorbia. Z evropské květeny známe mnoho příslušníků obrovské kosmopolitní čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae). Nejbohatěji jsou však zastoupeny tropické a subtropické rostliny a to i řad pokojových rostlin např. Croton, Hevea, Manihot, Riccinus... aj. Asi 500 druhů lze počítat mezi sukulenty a to hlavně rody Euphorbia, Monadenium, Jatropha, a Pedilanthus aj. Obecnou vlastností druhů čeledi Euphorbiaceae je přítomnost mléčnic, které prostupují celou rostlinu( včetně květů a plodů). Tento bělavý až nažloutlý latex často obsahuje jedovatý resinotoxin. Při zasažení oka může dojít k trvalému poškození rohovky nebo krevních vlásečnic, to samé se může stát i při zasažení jiné citlivé sliznice. Při požití většího množství rostliny může dojít k otravě, která je však spojena s křečemi a zvracením takže obsah sice vyzvracíte ovšem jed působí dál.

 

pk15_cl

 

Další ani ne tak nebezpečné , ale za to bolestivé poškození pokožky a to jen při pouhém doteku je při setkání s rodem Cnidoscolus, kde jsou na povrchu rostliny ostré žahavé chloupky, bolest ucítíte ještě několik hodin po dotyku.

 Zbývá poslední skupina, která sice neosahuje žádné jedy ani toxiny, ale dokáží znepříjemnit život i několik let po své vlastní smrti ......ano hádáte správně jsou to oblíbené Opuntie hlavně z okruhu Tunicata.

 A tak jsem vyčerpal možnosti a Vás, ale hlavně mého přítele musím zklamat. Kaktusy prostě nevraždí, takže pokud budete chtít někoho otrávit tak máte dvě možnosti: Říct mu, že se máte skvěle (to opravdu zabírá, hlavně pokud on se tak nemá) nebo sáhnout po dostupnějších rostlinách a to z našich zahrad nebo obchodů.

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.