Stapeliads, John Pilbeam, galerie 714 obrázků ze všech 59 rodů této populární skupiny sukulentních rostlin, druhé vydání 2014, The british Cactus & Succulent Society, anglicky.

Kaktusář ani netuší, kolik tvarů, barev a růstových forem zahrnuje skupina stapeliovitých. Tato obrázková publikace jím dokonale provádí. Fotky jsou částečně v přírody, ale hlavně z kultury. Téměř vždy se jedná o kvetoucí rostliny. Nechybí krátké popisky a údaje o nalezišti.

Vážení kaktusáři, jak už bylo avizováno ve Zpravodaji, přibyla do naší knihovny nová, velice pěkná publikace  Stapeliads  od Johna  Pilbeana  a Alice Vanden Bon.  Kniha je formátu A3, v textilní vazbě s barevným přebalem. Po stručném úvodu je přehledný výčet rodů s krátkou charakteristikou a místem výskytu, dále druhý seznam s počtem druhů.  Kniha obsahuje 216 stran a 715 barevných fotoreprodukcí. 

Vřele ji doporučuji všem sukulentářům, ale také skalním kaktusářům. Překvapí vás pestrost těchto rostlin.  Nekvetoucí nic moc, spíš šmudly, zelené klacíky ničím nevynikají. Ale když se rozhodnou vykvést!  Užasnete nad velikostí jejich květů -  nejmenší jsou o málo větší než špendlíková hlavička, největší snad drží rekord mezi sukulenty. Také barvy jsou úchvatné – bílé, žluté, do červena, do hněda, až k temně fialové, kropenaté, chlupaté, kovově lesklé.  A to nemluvím o tom, jakou radost uděláte pěstováním stapélek mouchám z širokého okolí. Tito odpudiví tvorečkové se zdrogovaní motají v květu, válejí se po zádíčkách a narážejí do tyčinek. A věřte nevěřte, stejně fascinovaní budete i vy, pokud se rozhodnete tyto kytičky pěstovat. Tato kniha je prvním krokem.

 

 

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.