V šedesátých letech ještě před založením kaktusářského spolku v Plzni jsem pracoval v zahradnictví u Ústředního hřbitova jako specialista u kaktusů a sukulentů. 

Rostliny jsem množil převážně vegetativně, semeny jen několik rodů, převážně z „vlastních semen“. V té době neexistovala v republice nabídka semen (a i kdyby ano , tak by stejně podnik neuvolnil potřebné finance). Prvá semena za vlastní finanční prostředky jsem si přivezl z tehdejší NDR v roce 1962. Byla to směs běžných rodů a druhů, ale potřeboval jsem dostat do kultury „novou krev“. 

Podpořen slušným procentem klíčivosti jsem si pořídil při další návštěvě Erfurtu semena tentokrát konkrétních druhů. V propašované zásilce bylo i 10 porcí ASTROPHYTUM MYRIOSTIGMA, ze kterých jsem měl největší radost. Budu mít „špekový“ kytky, které jsem obdivoval jen v knihách. Mé nadšení notně utrpělo, když jsem začal otvíral jeden sáček za druhým a semena nikde, jen nějaké slupkovité útvary, které se v prstech rozpadly. Připravených deset políček zelo prázdnotou. Snad jen z pocitu totální frustrace jsem obsah posledního sáčku vysypal do připravených přihrádek. Do týdne, daleko dříve nežli začaly klíčit ostatní rody a druhy jsem měl jedenáct semenáčků Astrophytum. 

Resumé z této zkušenosti? Semena astrofyt nevysévat, zato slupky a plevy klíčí na 110%.

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.