Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatuj si mě

Téma: Gymnocalycium od A do Z

Re: Gymnocalycium od A do Z 13. led 2013 18:57 #25566

• horizontik
  • TOP přispěvatel
  • 723 680 249
  • Obdržená poděkování 3352
A tento odkaz potvrzuje slova MILANA. Až na ten název. :!:
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Poděkovali: Petr

Re: Gymnocalycium od A do Z 13. led 2013 19:29 #25567

• Petr
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 3640
No já se snažím to psát tak, aby si každý mohl vybrat. Podívá se, řekne, jo to je moje kytka, já jí vedu takhle a nechám to podle sebe, ale vím, že, když to někde bude jinak, tak to může být tohle, nebo tohle a případně si to můžu upřesnit, když vím, kde a co asi hledat. :unsure: Jak jsem psal, v žádném případě to podle tohodle nepředělávejte, kromě případů, kdy denudatum vedete jako horridispinum apod., ale i pak podle sebe. :unsure: Momentálně nic netvořím a zápasím se zánětem dutin z rýmy. Doufám, že zase neskončím na punkcích nebo jak tomu říkají. :sick:
Poděkovali: horizontik

Re: Gymnocalycium od A do Z 26. led 2013 17:09 #25973

• Petr
  • TOP přispěvatel
GYMNOCALYCIUM DENUDATUM (Link. & Otto) Pfeiffer ex Mittler

Jiné názvy; synonyma :
Echinocactus denudatus Link & Otto, Iconogr. Rar. 17, 1828
Cereus denudatus (Lk. & Otto) Pfeiffer, Enum. Cact. 73, 1837
Gymnocalycium paraguayense (Sch.) Schuetz
Japonec Y. Ito:
Gymnocalycium var. andersonium (Haage jr.) Y. Tto - 7 žeber, podlouhlý růst, přímé trny.
var. meiklejohnianum (Hagge jr.) Y. Ito - statné tělo, 7 žeber, trny přilehlé.
var. golzianum (Mndt) Y. Ito - nejasné.
var. roseiflorum (Hidm.) Y. Ito - kadeřavé petály s červeným nádechem.
var. scheidelianum (Hagge jr.) Y. Ito - 10 žeber s úzkými vystouplými hrboly a s nezakřivenými trny.
var. wagnerianum (Haage jr.) Y. Ito - 6 a více žeber, areoly bohatě plstnaté 2-3 silné trny.
var. wieditzianum (Haage jr.) Y Ito - tělo větší, 7 žeber příčně rýhovaných, jen 3 trny.
var. delaetianum (Haage jr.) Y. Ito - 8 žeber, vypouklé hrboly, vpadlé, bohatě plstnaté areoly, 3-4 trny.
B Schütz (1966) provedl řadu přeřazení. Variety
andersonianum,
heuschkelianum
meiklejohnianum přiřadil jako variety k Gymnocalycium fleischerianum Backeb.,
var. golzianum a platně nepopsané Gymnocalycium denudatum
var. paraguayense (Haage jr. ve 1. Mundt) Y. Ito n. n. popsal jako typické Gymnocalycium paraguayense (K. Sch.) Schütz, k němuž pak překombinoval variety
var. roseiflorum,
var. scheidelianum,
var. wagnerianum
var. wieditzianum na úroveň variety a konečně
var. delaetianum přiřadil jako varietu Gymnocalycium megalothelos (Sencke) Br. et R.
Bez taxonomických změn doposud zůstaly:
Gymnocalycium denudatum
var. backebergii Paž. (Fričiana III/15, 1963) - menší vzrůst.
var. octogonum Y. Ito (1957) - dle názvu 8 žeber, jinak neznámé.
var. flavispinum (Schelle) Y. Ito (1957) - žluté trny.
Z dalších, již neplatných jmen, lze uvést variety
durispinum,
roseum,
fulvispinum,
nigrispinum,
intermedium,
pentacanthum (což je Gymnocalycium horstii Buining)

Nejenom v Praze byla rozšířena forma Gymn. denudatum s výraznými hrbolcovitými žebry, tyto hrbolce byly odděleny hlubokými příčnými zářezy a rostliny kvetly kratšími masitými květy. Tato forma byla nazývána „staré německé denudatum“
Tato stará německá forma měla 3 – 5 pokroucených, žlutých trnů a bohatou žlutou vlnu v areolách. V šedesátých letech minulého století pak byla dovezena podstatně odlišná forma, dosahující menších rozměrů, ale s velmi odlišnými květy, kterou František Pažout popsal ve Fričianách 1963 takto:
Gymn. denudatum (Link & Otto) Pfeiffer ex Mittler var. backebergii Paž.
Liší se od typu o polovinu menším tělem, širokým jen 3 – 8 cm, ploššími a hladšími žebry, menšími areolami, delšími nezkroucenými, dolů směřujícími, bělejšími trny, a nápadně delšími a široce otevřenými, vždy čistě bílými květy s četnějšími a užšími okvětními lístky.

Další výskyt forem typického Gymn. denudatum byl hlášen Arechavaletou z uruguayského pohraničí. Haage uveřejnil roku 1898 popis devíti variet, které však zčásti patří ke Gymn. fleischerianum a Gymn. paraguayense, tedy taxonům pocházejícím z Paraguaye. Uvádíme je zde jen pro úplnost:
var. andersohnianum, var. brünnowianum, var. delaetianum, var. heuschkelianum, var. meiklejohnianum, var. paraguayense, var. scheidelianum, var. wagnerianum a var. wieditzianum. Roku 1897 Mundt publikoval var. golzianum a roku 1898 Hildmann var. roseiflorum, Schelle popsal var. flavispinum, což je výraz pro žluté trny a tím tedy odpovídá typu. Kolem roku 1970 vyskytující se jméno var. pentacanthum bylo později popsáno jako Gymn. horstii Buining.

Prof . Prestlé pak zpracoval v rakouském Gymnocalycium 17 (2) roku 2004, kde se objevili dva nové taxony:
Gymn. denudatum (Link & Otto) Pfeiffer ex Mittler ssp. angulatum Prestlé
Má se lišit menším a odnožujícím vzrůstem, šedo- modrozelenou barvou pokožky, má 7 – 9 úzkých žeber s tupými bradovitě protaženými hrbolci, 7 drápovitými přilehlými trny a malými, 40 x 40 mm velkými květy s jemným růžovým nádechem jícnu.
Gymn. denudatum (Link & Otto) Pfeiffer ex Mittler ssp. necopinum Prestlé
Má se lišit protaženým tělem, které je ze 3 svého těla zapuštěné v písčité zemině, dlouhými jemnými roztřepenými kořeny pronikajícími bahnitou půdou, krátkým a jemným otrněním, a krátce nálevkovitými květy s nazelenalými jícny a silně zašpičatělými, delšími, kovově lesklými okvětními lístky. V J. Brazílii, Porto Alerge se vyskytují bíle a žlutě kvetoucí.

odkaz morče

Naleziště : Brasilie - Rio Grande do Sul, Uruguay - Tacuraembo, Riviera, Argentina - Misiones, Santa Anna. Dále se uvádí Cacapava a Bage v jižní Brazílii, jinak viz PČ.
Stonek : Tělo okrouhlé (kulovité), později ve stáří odnožující, Ø 30 až 80 mm (až 150) a až 100 mm výšky, tmavozelený. Temeno pohroužené. Žeber 5 až 8 ploše oblá zpočátku bez hrbolců, později hrboly kolem areol, někdy částečné příčné zářezy. Variabilita viz výše u platných i neplatných jiných názvů a synonym.
Kořeny : ?
Areoly : Řídké, hodně vzdálené s řídkou vlnou na temeni jinak bez vlny. Nažloutlé až šedivě bílé, oválné dlouhé 4 až 5 mm.
Okrajové trny : Počet cca 5 ale více i méně. Připomínají pavoučky, jsou přitisklé více či méně stočené nebo pokroucené, bělavě žluté, 10 až 15 mm dlouhé.
Střední trny : Nejsou.
Květy : Krémově bílé až 70 mm široké, blízko temene, štíhlé, trubkovité až 50 mm dlouhé. V plném rozvinutí se převážně okrajové ohýbají zpět. V přírodě jsou i slabě žluté až žluté.
Perikarpel: Perikarpel spíše holý – šupin málo, světle zelený. Šupiny přecházejí rovnoměrně k okraji do světlejší barvy.
Okvětní lístky : Řidší, užší zašpičatělé bílé až krémově bílé. V přírodě slabě žluté až žluté. Z vnější strany se zeleným nádechem. Vnitřní dtto, bílé.
Čnělka : Je zakončena bliznou s více laloky, která je v horní části nad prstencem tyčinek, bílá někdy narůžovělá.
Blizna : Silnější nažloutlá.
Nitky : Bílé někdy narůžovělé.
Pylové váčky : Prašníky světle žluté.
Plody : Plod podlouhlý, zelený.
Semena : Semena 1,5 až 1,6 mm široká, 1,8-2,4 dlouhá..
Testa : Tmavě hnědá až černá, přilbovitého tvaru zvonkovitě rozšířená, jemně hrbolatá, matně lesklá.
Hilum : Basální odkloněné ve středu prohloubené s houbovitým okrajem.

Polní čísla (některá) :

AH 106 East of Lavras do Sul, Rio Grande do Sul, Brazil
AH 11 East of Bagé, Rio Grande do Sul, Brazil
AH 344 North of Santana da Boa Vista, Rio Grande do Sul, Brazil
AH 77 West of Santana da Boa Vista, Rio Grande do Sul, Brazil
CS 157 Pedra Atlas, Rio Grande do Sul, Brazil
FR 1372 Ceibal road, Paraguay
FS 342 Itacurubi, Paraguari, Paraguay
FS 403 Dom Pedrito, Rio Grande do Sul, Brazil
FS 471 Dom Pedrito, Estancia do Gutierrez, Rio Grande do Sul, Brazil
GC 755.02 South of Gruta do Segrado
GC 766.03 South West of Caçapava do Sul
HU 1021Santana do Livramento, Rio Grande do Sul, Brazil
HU 1298 South of Santana da Boa Vista, Rio Grande do Sul, Brazil
KCS 143 20km South-West of Cacapava do Sul, Rio Grande do Sul, Brazil
KCS 6 Aquas Clara, Rio Grande do Sul, Brazil
LB 100 Cerro Pero, East of Piribebuy, Itacurubi, Cordillera, Paraguay
LB 923a Minas do Camaqua, Rio Grande do Sul, Brazil
M 35 Itacurubi, Cordillera, Paraguay
M 40 South of Piribebuy, Paraguari, Paraguay
MGH 125 North of Irapuazinho, Rio Grande do Sul, Brazil
MM 399 Road to Lavras, 14km from BR153, km 510, Rio Grande do Sul, Brazil
PR 283 Livramento to Cavera Zone, Livramento, Rio Grande do Sul, Brazil
PR 486 Dom Pedrito area, Dom Pedrito, Rio Grande do Sul, Brazil
RH 1411 Buena Vista, Rio Grande do Sul, Brazil
RITT 1373 Ibaré, Rio Grande do Sul, Brazil
S 117 Cacapava do Sul, Rio Grande do Sul, Brazil
SCHL 117 Cacapava do Sul, Rio Grande do Sul, Brazil
WG 103 Cacapava to Lavras km 22, Rio Grande do Sul, Brazil
WG 168 Corredor Collares, km 32, Rio Grande do Sul, Brazil
WRA 331 Herval, Rio Grande do Sul, Brazil
WRA 362 Pinheiro Machado, Rio Grande do Sul, Brazil
WRA 547 Rio Grande do Sul, Brazil

Ostatní :
RITT 1372 gymnocalycium denudatum v. backebergii
RITT 1372 Caçapava to Lavras, Rio Grande do Sul, Brazil

Poznámka :
Název podle Milta. , "Jiné názvy; synonyma" tak jak byly zjištěny z různých zdrojů. Tento příspěvek bude ještě upravován!
Denudatum je v Evropě od roku 1825 a lze předpokládat velké množství kultivarů ve sbírkách. „Čisté“ rostliny lze očekávat jen u spolehlivých PČ nejlépe v první generaci. Tomu odpovídají i dostupné popisy.

Podklady:
Atlas kaktusů, web KK Olomouc I. Milt, web Ralph Martin, článek S. Stuchlík kaktusy 2010/4
Poslední úprava: 13. úno 2013 18:29 napsal Petr. Důvod: doplnění
Poděkovali: Filip Jelínek, Mamlas, horizontik, walda, Rozkošné Kaktusy, Tom, burjan

Re: Gymnocalycium od A do Z 27. led 2013 21:13 #25992

• Mamlas
  • TOP přispěvatel
  • Obdržená poděkování 6117
Přimlouvám se za vynechání Jana Šuby z G.denudatum. S velmi vysokou pravděpodobností to není klasický hybrid, ale alpolyploid, tedy biologicky nový druh. Vede mě k tomu jeho chování:
1. opětovné získání hybridu křížením výchozích druhů se nedaří
2. kříženní s jedním i druhým rodičem se nevede respektive pokud ano, tak vzniklá semena neklíčí
3. je v dalších generacích stálý, plodný a neštěpí se.
Nebo máte s Janem Šubou jiné zkušenosti?
Samozřejmě, pokud by někdo chtěl chromozomy spočítat, rád poskytnu materiál.
Poděkovali: horizontik, Petr

Re: Gymnocalycium od A do Z 28. led 2013 17:47 #26010

• Petr
  • TOP přispěvatel
Já bych to tam zatím nechal. Pryč a jinam to můžu dát kdykoli. Zkuste se vyjádřit i vy ostatní. Zatím k tomu můžu přidat upozornění jako odkaz.

Re: Gymnocalycium od A do Z 29. led 2013 18:19 #26027

• Petr
  • TOP přispěvatel
Nikdo se nevyjadřuje. Já mám i jiné, které nemají tak výrazné pastelové barvy, tak nevím. Asi to dám zvlášť. Vždyť je to z našeho hlediska jedno.

Re: Gymnocalycium od A do Z 31. led 2013 19:33 #26059

• Petr
  • TOP přispěvatel
Zapsal jem si, předělat šubu, ale počkám na květy, aby jsem mohl popsat alespoň rozdíly od denudatum. Semena mám, moje kvetou dobře a "furt", ale nekontrolovaně, je samosprašný alespoň moje rostliny a velmi plodný.

Re: Gymnocalycium od A do Z 02. úno 2013 15:04 #26093

• Petr
  • TOP přispěvatel
GYMNOCALYCIUM DENUDATUM cv. Jan Šuba

Pro úplnost je krásnou formou kultivar Gymnocalycium x pažoutianum, známý jako Gymnocalycium denudatum cv. „Jan Šuba“. Jde o kříženec ing. Františka Pažouta Gymnocalycia denudatum a Gymnocalycia baldianum, který si jako stálý znak podržel velké tmavě pastelově růžové květy.

Ale: odkaz Mamlas

Jiné názvy; synonyma :
Jen citace Milt KK Olomouc: Gymn. megalothelon var. suzannae H. Till, který se má lišit od typu růžovým květem a většími semeny. A aby bylo zmatku ještě víc, označuje „(Till)“ Gymn. hybr. Jan Šuba za potomka růžově kvetoucího importu Friče. Všichni dobře víme, že Gymn. hybr. Jan Šuba, které J.J.Halda popsal jako Gymn. x pažoutianum, je výsledkem křížení ing. Františka Pažouta mezi Gymn. denudatum „staré německé“, tedy rostlin s bílými květy, a Gymn. baldianum s červenými květy z podrodu Gymnocalycium (Ovatisemineum).

odkaz percheron

odkaz stano

odkaz walda

Naleziště : 0
Stonek : Tělo okrouhlé (kulovité), později ve stáří odnožující, Ø 30 až 80 mm a až 100 mm výšky, tmavozelený. Temeno pohroužené. Žeber 5 až 6 ploše oblá zpočátku bez hrbolců, později hrboly kolem areol, někdy částečné slabé příčné zářezy.
Kořeny : ?
Areoly : Řídké, hodně vzdálené s velmi řídkou vlnou nejnovějších na temeni jinak bez vlny, ale vyskytují se i rostliny s bílou vlnou ve větším rozsahu. Nažloutlé až šedivě bílé, oválné dlouhé 3 až 4 mm. Více kulaté než denudatum.
Okrajové trny : Počet cca 5 až 7 (ale i 9). Připomínají pavoučky, jsou přitisklé. Mladší žluté více zkroucené. Starší bělošedé již méně pokroucené. Trny na bázi s tmavším nádechem, 10 až 15 mm dlouhé.
Střední trny : Nejsou obvyklé, ale občas se vyskytnou. Viz www.cact.cz/noviny/2011/04/zajimavost.htm
Květy : Růžovofialové různé sytosti barvy až 70 mm široké, blízko temene, štíhlé, trubkovité až 50 mm dlouhé.
Perikarpel: Perikarpel spíše holý – šupin málo, zelený. Šupiny výrazně světlejší barvy.
Okvětní lístky : Tvarově a hustotou proměnlivé i u jedné rostliny v různých sezónách. Vnější světlejší, u základny barva sytější ke špičce bledší až skoro bílé se středním nazelenalým proužkem a špičkou, ale není vždy. Vnitřní jednobarevné v celé délce s tmavším středním proužkem. Variabilita viz (oproti výše uvedeným): kaktus.mablog.eu/index.php/g/gymnocalycium/64-gymnocalycium-denudatum-cv-jan-suba
Čnělka : Je zakončena bliznou s více laloky, která je v horní části pod prstencem tyčinek, žlutá.
Blizna : Silnější nažloutlá.
Nitky : Růžové až do fialova, většinou v barvě vnitřních okvětních lístků, někdy jen světlejší..
Pylové váčky : Prašníky světle žluté.
Plody : Plod podlouhlý, zelený, na špičce jakoby useknutý.
Semena : Semena větší, téměř 3 mm, zvonkovitá. Zpravidla samoopylení.
Testa : Hnědočerná až černá
Hilum : Oválné světlé, propadlé.

Polní čísla:
Nejsou

Ostatní :
Nejsou

Poznámka :
Bez

Podklady:
web KK Olomouc I. Milt
Poslední úprava: 02. úno 2013 15:12 napsal Petr.
Poděkovali: jmusil, horizontik, Jara, walda

Re: Gymnocalycium od A do Z 13. úno 2013 18:54 #26330

• Petr
  • TOP přispěvatel
Momentálně jsem doplnil denudatum na základě článku p. Stuchlíka z kaktusů 2010/4 o formy s nažloutlými až žlutými květy, o kterých nevím, jesti je někdo u nás má. Pokud ano a máte fotku vložte, abych mohl udělat odkaz.
Momenálně zpracovávám spegazzinii, cardenasianum, bayrianum a armatum. Jsou příbuzné a jsou různé názory. Chci je ale udělat, každé zvlášť, zatím mimo spegazzinii, která ještě další var. popř. ssp., ta později jako další soubor. Udělal jsem si tabulku, abych věděl v čem se vlasně liší. Jsem amatér amatérů, ale udělám to podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Už vím, že moje kytky mám v tomto směru v bordelu a budu muset čekat na květy apod. a postavit si je všechny vedle sebe a porovnávat. Abych to mohl vypustit, potřeboval bych "jisté" kytky, prosím kdo má, dejte na fórum. Momentálně hlavně cardenasianum, bayrianum a armatum. Dál bych prosil o typy na stránky, kde jsou popisy, které můžu vrazit do překladače. Jedná se mi hlavně o ty, které nejsou běžně známé, které při zadání do vyhledávače vylezou skoro vždy. Pavlíček, Moskva, Poláci, francouzské stránky, KK Olomouc...ty znám a čerpám z nich. Děkuji.

Re: Gymnocalycium od A do Z 13. úno 2013 19:19 #26333

• Petr
  • TOP přispěvatel
Jo a zapoměl jsem, že vítám samozřejmě kytky "kojenců" a z přírody, ale havně potřebuji starší rostliny ze sbírek, které jsou pro určování pro nás více vypovídající. Vzhled přírodních nikomu moc nepomůže a ti kojenci ještě nemají vyvinuté důležité znaky pro určení co vlastně ve sbírce máme.

Re: Gymnocalycium od A do Z 13. úno 2013 20:04 #26336

• Petr
  • TOP přispěvatel
Protože téma bylo diskutováno zde, tak sem i vkládám odkaz.
odkaz

Re: Gymnocalycium od A do Z 23. úno 2013 19:16 #26629

• Petr
  • TOP přispěvatel
Mám připravené cardenasianum. Dám svoje fotky, ale ty jsou tak na 90 %. Poslední výzva! Kdo má foto cardenasianum nejlépe s PČ, dejte sem, malé, velké, kvetoucí díky. Pak mám předpřipravené bayrianum a armatum, potom snad spegazzinii, takže můžete také posílat. Sakra nenechte mě v tom samotnýho.

Re: Gymnocalycium od A do Z 23. úno 2013 19:32 #26630

• Tom
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 7534
Nemám,takže nedám.S původem mám jen spegouše,ale to jsou jen mimina Sorry. :whistle:
Poděkovali: horizontik, Petr

Re: Gymnocalycium od A do Z 24. úno 2013 08:57 #26632

• peri
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 4343
Gymna mám jen okrajově, dole ve sklepě jsem vyštrachal G.cardenasianum,Tarija.Je to v devítkách, tak jestli se ti to Petře bude hodit, tak to tam zakomponuj.

Poděkovali: miro, josska, Henry, Jara, libryb, Petr, Tom, DrTom, burjan, HonzaC

Re: Gymnocalycium od A do Z 24. úno 2013 14:22 #26638

• peri
  • Vážený přispěvatel
  • Obdržená poděkování 4343
Ještě ti přidám jednoho, je to to samé, ale už starší.

Poděkovali: miro, josska, horizontik, libryb, Petr, DrTom, burjan, HonzaC, ivourban
Vygenerováno za 0.218 sekund