S tímto majestátným stromovitým kaktusem jsme se setkávali při našich cestách po severní Argentině. Jsou to horské rostliny vyskytující se ve vyšších nadmořských výškách provincií Salta a Jujuy. Dorůstají výšky více jak 10 m a v určitém věku se začínají v horní části rozvětvovat, tvoří kandelábry podobné severoamerickým karnégiím. Kvetou velkými trubkovitými bíle až krémově zbarvenými květy, není však snadné se k nim dostat, protože kvetoucí vegetační vrcholy jsou většinou několik metrů nad zemí.

Podobně jako ke květům se špatně dostává i k plodům. Sběr plodů je žádoucí pro zisk semen, ze kterých se u nás dopěstovávají dobré podnože pro roubování choulostivějších druhů kaktusů. Při srážení plodů pasakán pomocí klacku jsem si onehdá nepříjemně napíchl ruku na spodní trny. Po propíchnutí kloubního pouzdra prostředníčku jsem měl více jak rok velmi nateklý prst, který nešel ohýbat.

Obrysy pasakán jsou impozantní, velmi fotogenické objekty v krajině. Místy tvoří poměrně hustý kaktusový les. Podle této dominantní vegetace je nazván jeden argentinský národní park „Los Cardones“. Pasakány jedinečně dotváří úžasné horské scenérie.

Pasakány v mládí vytváří hrubé juvenilní otrnění. Naprosto odlišné jemné vlasovité trny dospělých rostlin se začnou tvořit až po dosažení určitého věku a velikosti, často více jak 2 m. Toho se většinou v kultuře nedočkáme. O to více jsme si v přírodě užívali nádherných „svatozáří“ při pohledu na pasákány v protisvětle.

Po uhynutí stromovitých kaktusů, tedy i pasakán, a zvětrání povrchu stonků se obnaží zajímavá struktura vnitřního „dřeva“. Uschlé mrtvé kmeny jsou porézní a pevné. Dobře hoří a dají se z nich vytvářet různé konstrukce (dveře, okna, nábytek).

Pasakány jsmě často používali jako orientační body v krajině. Podle fotografie údajně pořízené na lokalitě Weingartia neumanniana jsme hledali specifické pasakány, které by nám ukázaly, kde máme hledat tyto vzácné miniatury. Pasakány z fotky jsme našli, ale weingarcie ne. Později jsme se dozvěděli, že fotka byla pořízená při cestě na lokalitu a ne přímo na ní. No dalo nám to tenkrát fušku.

 

IMG 1397 upr

 

IMG 1428 upr

 

IMG 3081 upr

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.