Agáve se v současné době netěší přízni milovníků sukulentních rostlin a pokud mě paměť neklame, v našem Zpravodaji je toto druhý příspěvek. Posuďte sami, jestli si alespoň tato agávka nezaslouží drobeček vaší pozornosti…

Je s podivem, že Agave montana byla popsána až v roce 1996. Nalezišť je několik a jsou i poměrně dobře přístupná po sjízdných cestách, v oblasti hojně navštěvované kaktusáři, jen poněkud mimo tradičních tras milovníků sukulentní flóry. Inu, do vysokých hor málokdo zajede… obzvlášť když tam neroste žádný kaktus.

 

Agave montana

Agave montana, La Joya, Tamaulipas, Mexiko

 Několik exemplářů A. montana pěstuji asi tři roky ve skleníku. Jsou pěkné, ovšem do úchvatnosti mají daleko. Při návštěvě Mexika jsem krom několika druhů kaktusů chtěl vidět i co nejvíce druhů agáví a tato byla první z těch méně běžných.

 

Asi tříhodinová cesta z Miquihuany do turistické oblasti La Joya nabízí nádherné výhledy do krajiny a s každou stovkou výškových metrů lze vnímat proměny okolní vegetace. Nad hranicí 2600 metrů nastupuje borovicový les s hustým podrostem, vonícím jehličím a houbami. Vlhkost čiší odevšad. První „pravé“ montany se objevují až okolo 2.800 metrů a s každým metrem jich přibývá. Rapidně. Ve třech tisících je dokonalý agávový ráj. Montány jsou všude – maličké, malé, střední i velké, některé dokonce s gigantickým květním stvolem, všechny nádherné. Již několikacentimetrové rostliny by byly skutečnou ozdobou sukulentní sbírky. A doufám, že i budou. Jen je třeba jim umožnit i u nás růst do krásy.

 

To znamená více vnímat prostředí, ve kterém rostou a na které jsou adaptované. Mokro a zima, prostřídané prudkým sluncem a větrem, to je jejich svět! V našich podmínkách tedy mít je od brzkého jara do pozdního podzimu venku pod širákem a na zimu přesunout do studeného sklepa nebo do chabě přitápěného skleníku. Sněhová duchna jim neublíží, holomrazy pod -12 stupňů již mohou. Ideální přenosná zeleň, dnes propagovaná v časopisech pro ženy i o bydlení. Jednoduché a nenáročné. Své montány jsem dal na terasu v očekávání, že mou péči patřičně ocení. Vzhledem k mírným zimám v posledních několika letech by nebylo od věci vyzkoušet, zda tyto krásné a odolné rostliny přežijí i v našich podmínkách bez stěhování do přístřeší, jisté předpoklady pro to mají…

 

Agave montana, La Joya, Tamaulipas, Mexiko

 

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.