Dnes se na titulní straně našeho Zpravodaje představuje jedna pěkná parodie vyskytující se v údolí Humahuaca v Argentině. Jedná se o parodii z okruhu Parodia tilcarensis. Nese jméno podle města Tilcara v provincii Jujuy.

Naše rostlina roste trochu jižněji u města Tumbaya nedaleko osamocené školy Escuela el Porvenir (Škola budoucnosti). Tyto parodie jsme pozorovali při našich cestách do Argentiny v roce 2007 (parta: Česal, Loose, Kuták, lokalita s pracovním názvem „Lopez vylez z křoví“), 2009 (Kůrka, Konstantinovič, Sladký, Kuták) a 2014 (Musil, Vinař, Jíška, Jíšková, Sladký, Kanca, Kuták). Pokaždé byly rostliny podle průběhu počasí a roční doby v různé fenologické fázi. Květy se nám poštěstilo vidět v únoru 2014. Spoustu semen nasbírala parta Plzeňáků na podzim 2012

 

Parodia tilcarensis

 

Místo, kde tyto parodie rostou, je idylická kamenitá horská planina rozprostírající se nad postranním údolím vybíhající z Cuebrada Humahuaca. Kolem se tyčí různobarevné kopce, tvořící úchvatná panoramata. Dvakrát jsme nocovali přímo na lokalitě a pokaždé si velmi užili nádherného večera u ohýnku a krásného rána, kdy sluneční paprsky začínaly zalévat barevnou krajinu plnou kaktusů.

Spolu s parodií tilcarensis zde rostou drobné lobívky z okruhu Lobivia haemantacanta var. rebutioides. Jsou zde dva typy. Dole na úpatí údolí roste tmavší a širší typ s přisedlými trny, nahoře na planině světlejší typ s naježenými trny. Kvete většinou žlutě, ale najdou se i červenokvětí jedinci. Dále zaujmou obrovská až půlmetrová gymnocalycium saglionis (tilcarense). Pro náš klubový kalendářík jsem zde nafotil v protisvětle nádherné trsy Cleistocactus jujuensis. Ve skalních štěrbinách na východních až severních svazích se při troše štěstí a trpělivosti daly objevit velké kolonie droboučkých blosfeldií. Samozřejmě se zde vyskytuje všudepřítomná Opundia sulphurea. Panoramata dokreslují kandelábry Trichocereus pasacana. Takže na jižní Ameriku kaktusově docela bohatá lokalita.

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.