Laguna v okolí Cuatro Cienegas v Mexickém státě Coahuila se nachází v tektonicky labilní oblasti. Toto dosvědčují četná jezírka s teplou minerální vodou. Okolí laguny je uzavřeno rozsáhlými a vysokými pohořími. Území rozděluje cíp Sierra San Marcos y Pinos na dvě části.

Je to různorodý a bohatý biotop - od vysokých hor až po pískové přesypy. Byla zde dokonce vyhlášena rezervace.

Jedná se také o nejsevernější oblast výskytu zástupců kaktusů rodu Astrophytum. Zasáhly sem pravděpodobně podle gradientu prostředí - od jihovýchodu podle Sierra San Marcos y Pinos, která druhým koncem zasahuje do oblasti Astrophytum capricorne a podle Sierra Los Alamitos - zasahuje k oblasti výskytu Astrophytum senile.

Výsledkem je Astrophytum niveum, Astrophytum crassispinum a Astrophytum sanjuanense.

Vydáme-li ze západně od Cuatro Cienegas, najdeme populaci A. niveum už po ca 10 km. Zde jsou zastoupeny s tmavými i žlutými trny na úpatí Sierra Madre. Dále na západ se cesta asi po dalších 40 km rozdvojuje u legendární kapličky. Právě zde se nachází populace klasických tmavých A. niveum.

Dále na západ podle jižního úpatí Sierra Madre, západním konci Sierra la Fragua se nachází starý vysílač. Právě zde rostou Astrophytum crassispinum, tedy A. niveum bez vloček. Avšak i v této populaci rostou ovločkované rostliny a to v poměru asi 10 %. nalezli jsme však stanoviště A. niveum i asi 10 km dále na západ. Je otázkou, kam až tato astrofyta vystupují v Sierra Madre a na Sierra la Fragua. jedná se o rozsáhlá pohoří naprosto bez cest, kam kaktusář ještě nedorazil. Prozkoumání těchto oblastí je další kaktusářskou výzvou.

okoli-Cuatro-Cienegas

 

Klimadiagram-Cuatro-Cienegas

Klimadiagram Cuatro Cienegas, Coahuila

 

Nutno zde doplnit, že byla pozorována lokalita s rostlinami totožnými s Astrophytum crassispinum 150 km vzdušnou čarou na jihozápad v Sierra Delicias.

Vydáme-li se východně od Cuatro Cienegas směrem na Monclovu, dojedeme k odbočce na San Juan, kde se nachází severní výběžek Sierra la Purissima. Zde na úpatí rostou zvláštní astrofyta - dnes se nazývají Astrophytum sanjuanense. Vyznačují se velmi zvláštní modrou epidermis, která je patrná už u malých semenáčů. Rostliny vykazují znaky A. capricorne i A. senile. Nabízí se sledovat postup astrofyt směrem k Castaňos, ale vyzkoušeli jsme cestu z obou stran a je neprůjezdná. Další výzva pro budoucí kaktusáře.

Nejbližší další naleziště astrofyt leží u La Reforma (asi 60 km jižně od San Juan). Tato populace již vykazuje znaky klasických Astrophytum capricorne v. major, ale jsou také velmi zvláštní pro své světlé trny.

Dále asi 60 km na jihozápad od Cuatro Cienegas už je El Hundido, kde už rostou Astrophytum senile v. aureum.

Oblast je rozmanitá a jistě se dočkáme ještě mnoha astrofytových překvapení kolem Cuatro Cienegas.

Astrophytum-sp-San-Juan-Chihuahua

Astrophytum sp., San Juan, Chihuahua, Mexico

 

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.