Rostlinu na fotografii jsem fotil vloni v listopadu na naší cestě po severním Mexiku. Vyjeli jsme v sestavě, kdy dva členové výpravy byli zcela nováčkové a tak spatřili prvně v životě volně rostoucí kaktus. Po přespání v hotelu v San Juan del Rio jsme se vydali na sever směrem na Cadareitu, stát Querétaro. Jelikož jsme se pohybovali v území, kde rostou nějaké kaktusy všude, bylo nutno vykonat zastávku vlastně kdekoli, aby kolegové mohli pozdravit svůj první kaktus. Měli jsme štěstí, na první zastávce se nacházel kvetoucí Ferocactus latispinus, který se v této oblasti hojně vyskytuje.

Na této cestě jsme viděli více druhů rodu Ferocactus, ale kvetla jen tato rostlina.

Jedná se o kaktusy velmi atraktivní, ozdobné širokým hákovitým trnem, který směřuje dolů (latispinus vlastně znamená v překladu širokotrnný). I ve sbírkách je to velmi atraktivní a ozdobná rostlina, které navíc roste snadno a rychle. Dokonce kvete na ferokaktus velmi brzy, asi tak po dvanácti, patnácti letech po výsevu. Poupata se objevují na podzim a květy na začátku zimy. K tomu je nutno přizpůsobit i kulturu, a v říjnu přenést na světlé stanoviště.

Tento ferokaktus stejně jako i jiné druhy rodu po dosažení určité velikosti nasazují poupata, která se však v prvních letech nevyvinou. Tato situace trvá několik let, než se dočkáme květu. Říkáme, že ferokaktusy slibují, že když je necháme, že po čase skutečně vykvetou.

Čerstvých semen je dost, každou chvíli je někdo přiveze. Dobře klíčí a semenáčky rychle rostou. Je možno přidat na zálivce i přihnojování více, než je u ostatních kaktusů obvyklé. Pak rychle narůstají a vykvétají.

Jeden problém tu však je: je třeba udržovat vyšší zimovací teplotu, protože při nižších teplotách rostliny snadno a spolehlivě flekatějí. A to jak malé semenáče, tak i velké rostliny. Tedy zimovat při více než 15 ˚C.

Pro svoji snadnou kulturu doporučuji do všech řádných sbírek alespoň jednu rostlinu.

 

Ferocactus_latispinus

   
Copyright © 2019 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.